• топло време

Во Мадрид се очекуваат пеколни температури, властите спасуваат илјадници бездомници

Топлиот бран кој овие денови ја зафати Шпанија остави илјадници бездомници без спас од горештините, кои во некои делови од земјата ќе изнесуваат над 40 степени Целзиусови, што ги натера здравствените служби да ги спасуваат бездомниците од улиците во најзагрозените градови, пренесува Ел Паис.  Експертите тврдат дека вакви летни горештини во Шпанија за 30 години може …

Во Мадрид се очекуваат пеколни температури, властите спасуваат илјадници бездомници Read More »