Tag : топло време

Вести Македонија

Топлото време продолжува, искористете го викендот за прошетки

Слободен печат
Сончевото и топло време продолжува и во следните денови. За денеска синоптичарите најавуваат топло време со мала до умерена локална облачност и слаб ветер од...
Вести Македонија

Сончево и топло време со температури до 33 степени

Слободен печат
Во Македонија времето денеска се очекува да биде претежно сончево со облачни периоди, а ќе дува и слаб до умерен ветер. Попладне, претежно во планинските...
Вести Македонија

Продолжува топлото време, температурата до 37 степени

Слободен печат
Во земјава денеска времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната...
Вести Македонија

До крајот на наделава ќе биде топло со максимални 38 степени

Слободен печат
Продолжува периодот на стабилно и топло време. Зголемување на облачноста ќе има од петок. Во недела и понеделник претежно во северните делови ќе има услови...
Здравје Магазин

Што навистина му прават ВИСОКИТЕ ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ на нашето тело?

Слободен печат
Најчувствителни на високи температури се хронично болните луѓе кои истовремено мора да земаат терапија. Покрај температурата, нив им пречи и влагата....
Вести Македонија

Сончево со зголемена облачност

Слободен печат
Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со зголемена облачност во текот на денот и со услови за краткотраен локален дожд во источните делови....
Вести Македонија

Сончево и многу топло со температури до 39 степени

Слободен печат
Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува и слаб ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи...
Вести Македонија

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Топлото време ризик од труење со храна

Слободен печат
Новото најавено зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надмине 40 степени, ги зголемува ризиците од појава на труење со храна,...
Вести Свет

200 милиони луѓе загрозени од опасните горештини во САД

Слободен печат
Опасен топлотен бран го зафати западниот дел и источниот брег на САД, а загрозени се повеќе од 200 милиони луѓе. Регистрирани се исклучително високи температури,...
Вести Македонија

Колабираше човек на Зелен пазар: Дознајте што советуваат лекарите за топлото време

Мими Шушлеска Петкова
Жешкото време и екстремно високите температури ги вжештија и линиите на службата за Итна помош, а најчести пациенти кои се обраќаат се срцеви болни и...