24.8 C
Скопје

Tag : танц

Културен печат

Танц-фест 2021: Чекор понатаму за современиот танц

Тони Димков
Заврши 17. издание на фестивалот за современ танц „Танц-фест“, кое од 1 до 7 јуни се одржа во Домот на армијата и донесе експлозија на...
Културен печат

Танцтеатар: Премиера на „Петтото годишно време“ во Велешкиот театар

Тони Димков
Народниот театар „Јордан Х.К.-Џинот“ во Велес на 12 јуни премиерно ќе ја изведе претставата „Петтото годишно време“ по текст на Сашо Димоски, во режија на...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 84 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 84, во печатеното издание на „Слободен печат“ (12-13.06.2021), го отвораме со фотографии од изложбата „Африкански лица“ на Билјана Јуруковски, која ќе биде...
Жена Живот Забава Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Oваа жена ги загуби двете нозе и ќерката во земјотресот, а денес го воодушевува светот со својот танц

СП.
Триесет и три годишната Лиао Жи, која ја загуби ќерка си и двете нозе во земјотресот во Венчуан во 2008 година, сега конечно живее среќен...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 78 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 78, во печатеното издание на „Слободен печат“ (24-25.04.2021), го отвораме со изложбата „Главните пунктови на македонската ликовна уметност во 70-те и 80-те...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 76 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 76, во печатеното издание на „Слободен печат“ (10-11.04.2021), го отвораме со фотографии од претстави на Скопје танцовиот театар, кој неделава одбележа 10...
Жена Магазин Магазин слајдер Ретро

Последниот танц во Аушвиц: Франческа Ман извела стриптиз чекајќи во редот за гасната комора, ги завела чуварите, а потоа се случило невозможното!

Слободен печат
Франческа Ман беше популарна еврејска балерина за која пишува историјата… Балерината Франческа Ман била многу талентирана. Девојката блескала на сцената и сонувала да основа свое училиште за танцување. Кога нацистичките трупи ја окупирале Полска, Франческа завршила во Варшавскиот...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | 75% од младенците кои ја избрале оваа песна за првиот свадбен танц се развеле: Случајност?

Слободен печат
Првиот танц е еден од важните ритуали на секоја свадба, симбол на нов почеток, така што сите младенци внимателно ја избираат песната со која ќе...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ВИДЕО | Бритни повторно ги загрижи нејзините фанови: Го означи и Џастин Тимберлејк на видеото

Слободен печат
Бритни Спирс на својот инстаграм – профил објави видео во кое танцува на песна од Џеј Зи, во која како спореден вокал се јавува Џастин...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО I Одлични: Млади банкари и банкарки во центарот на Скопје во ритамот на Jerusallema

Слободен печат
Вработени во Уни Банка го прифатија предизвикот и заиграа во ритамот на светски популарниот хит Jerusalema. Дваесет и тројца банкари и банкарки од експозитурата на...