12.8 C
Скопје

Tag : станови

Вести Скопје Слајдер

Град Скопје го врати данокот на оштетените граѓани во измамата при купопродажба на станови

МИА Агенција
Град Скопје го врати платениот данок за промет со недвижности на оштетените граѓани во измамата при купопродажба на станови, кои, покрај капар од 18 илјади...
Вести Хроника

Приведени двајца крадци од Скопје, вршеле тешки кражби во станови

Слободен печат
СВР Скопје – ЕВР Аеродром и Драчево поднесе кривична пријава против А.Н.(35) и А.Д.(26), двајцата од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сториле повеќе...
Вести Хроника

Обвинет агент за недвижности поради измами во продажба на станови во Скопје​

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против скопјанец на возраст од 41 година, поради сторено кривично дело измама. Обвинетиот во периодот од 6 мај 2020...
Вести Македонија

Цените на становите ќе растат уште повеќе: Во Центар квадрат ќе надмине 2.000 евра

Слободен печат
Квадрат во скопски Центар ќе надмине 2000 евра. Цените на становите допрва ќе растат, велат од Градежната комора. Причина за забрзаниот раст на цените има...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Новите даночни измени ги вознемирија граѓаните: Имам ќерпич куќа, и сега плаќам голем данок, зарем ќе биде уште поголем?!

Весна Дамчевска
Уште не усвоените законски измени за данокот на имот, според кои се предвидува три пати повисок данок за становите и за куќите што не се...
Хроника

Предложени мерки на претпазливост за лице осомничено за измами при купопродажба на станови

Основното јавно обвинителство Скопје денеска оиведе постапка против едно лице за продолжено кривично дело измама. Во периодот од мај 2020 година до март 2021 година, осомничениот...
Вести Македонија

Во тек е изградба на станбена зграда со 29 социјални станови во Велес

Слободен печат
На локација во новиот дел на Велес, веднаш до пругата Велес-Битола до станбениот комплекс „Атлантис“, во тек е изградба на станбена зграда со пет ката...
Вести Македонија Слајдер

За еден ист стан во Скопје капар плаќаат тројца купувачи, пријавен агент за недвижности

МИА Агенција
По неколку години, повторно манипулација со продавање на станови. За еден ист стан во Скопје, капар плаќаат тројца купувачи, открива МИА. Притоа, обидот да се...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Гарсониерите во Центар достигнаа цена од 1.400 евра за квадратен метар

Весна Дамчевска
И покрај растот на цените на становите во Скопје, интересза нивно купување има, потврдуваат градежните компании и агенциите за недвижности. Од агенцијата „Прима каза“ велат...
Вести Македонија

Се јави Груевски од Будимпешта: Ова е политички прогон против мене

Слободен печат
По повод денешните претреси во становите на Никола Груевски, тој преку Фејсбук од Будимпешта испрати реакција -Денес, репресивните органи на власта, речиси две и пол...