15.8 C
Скопје

Tag : средоземно море

Вести Свет

Над 50 мигранти исчезнаа во Средоземно Море

Слободен печат
Повеќе од 50 луѓе исчезнаа во Средоземно Море откако се преврти брод во Средоземно Море, соопшти туниското Министерство за одбрана. Бродоломот го преживеале околу 30...
Вести Свет Слајдер

Околу 480 мигранти запрени во Средоземното Море и вратени во Либија

Слободен печат
 Околу 480 мигранти на пат кон Европа биле запрени за време на викендот во Средоземното Море покрај либискиот брег, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ)....
Вести Свет

Ирански товарен брод бил мета на напад во Средоземното Море: Инцидентот за Техеран е „терористички акт”

Слободен печат
Ирански товарен брод со контејнери што пловел во Средоземното Море бил оштетен во напад оваа недела, соопшти ирански официјален претставник, нарекувајќи го инцидентот „терористички акт”....
Вести Свет

ЕУ ја критикува Турција заради провокациите во источниот Медитеран

Слободен печат
Лидерите на Европската унија денеска ја критикуваа Турција заради тензиите со Кипар и Грција кои таа додатно ги засили бидејќи повторно испрати истражувачки брод во...
Вести Регион

Ердоган: Турција нема да се откаже од истражувањата во Средоземјето

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неодамнешното големо откритие на резерви со природен гас во Црно Море е предвесник на новите вести за уште...
Вести Регион

Опасна супстанца истекла во Средоземно Море, капачите предупредени

Слободен печат
Француските власти ги предупредија капачите да го избегнуваат крајбрежјето на Средоземното Море во близина на Марсеј поради истекување на железо-хлорид од фабрика за пластика, а...
Вести Ви Препорачуваме Регион

АНАЛИЗА Андоновиќ: Борисов со европската финансиска помош „куртули’’ од паѓање на владата, Турција и Грција на раб на војна околу нафтата во Средоземното море

Слободен печат
Со 102 пртатеници ЗА и 124 против недовербата, владата на Бугарскиот премиер Борисов го преживеа и петото гласање за нејзина доверба, и успеа да остане...
Вести Свет

ИОМ предупреди: Најмалку 78 мигранти се заглавени во Средоземно Море

МИА Агенција
Најмалку 78 мигранти од Либија кои тргнале кон Европа заглавени се на море, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Мигрантите од Либија побегнале пред...
Вести Свет

Средоземно Море најризично за мигрантите, од 2014 година до сега загинаа над 20.000

МИА
Повеќе од 20.000 мигранти загинаа во Средоземно Море од 2014 година досега, објави вчера Меѓународната организација за миграција (ИОМ). На почетокот од февруари брод со...
Вести Свет Слајдер

Столтенберг: Турција е клучна во борбата против ИД

Слободен Печат
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Турција има решавачко значење во борбата против Исламска држава, пренесе агенцијата Анадолија. -Ниту еден сојузник не настрадал...