8 C
Скопје

Tag : шилегов

Скопје

Градоначалникот на Скопје Шилегов објасни каде ќе се движат двете линии на трамвајот на тркала низ Скопје

Слободен печат
Највениот автобуски превоз, односно трамвај на тркала или автобуско метро е еден од проектите на Скопје-зелен град, за овој проект зборуваше градоначалникот на Град Скопје,...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Костовски до Шилегов: Петре, не ги гибај галиите, ниту воинот на коњ

Слободен печат
Со зборовите, Петре не ги гибај галиите, ниту пак воинот на коњ, туку настојувај да најдеш автентично решение кое ќе биде по мерка на граѓаните...
Вести Македонија

Шилегов: Промената на имињата на улиците е активен процес, прво треба да излезат во Службениот гласник потоа стапуваат во сила

Слободен печат
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска присуствуваше на доделување на признанија за средните училишта на Град Скопје. На прашањето кога ќе се започне промената...
Вести Македонија

Град Скопје ги враќа старите имиња на Ленинова, Железничка, Мексичка, 4ти Јули и др.

Слободен печат
Советот на Град Скопје на претстојната седница ќе расправа за имињата на 485 улици во градот. Најголем дел од овие улици досега биле именувани со...
Вести Македонија

ИДСЦС: Потребна е подлабока анализа на системот за управување со кризи, но и да се дефинира улогата на општините

Слободен печат
Потребна е една многу подлабока и посеопфатна анализа на правната и институционална рамка на системот за управување со кризи, а во таа рамка да се...
Вести Македонија

Шилегов: Ако барем еден опозициски пратеник седи еден час во Собрание, за 18 месеци ќе ја имаме првата трамвајска линија во Скопје

Слободен печат
„Зошто пратениците на опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алтернатива и Алијанса не собере храброст и барем еден час да седи во Собранието. Зошто го кочат носењето на...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

За Трајановски подземни улици се подобро решение од брз автобуски превоз

Подземни улици наместо брз автобуски превоз (БРТ) се подобро решение за сообраќајот во Скопје, смета поранешниот градоначалник Коце Трајановски. Тој наведува и неколку сериозни забелешки...
Вести Македонија

Стоилковски: Шилегов дава милион денари на партнерот на Царовска за снимање шуми

Слободен печат
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски денеска изјави дека за време на најголемата здравствена и социоекономска криза, пред две недели фирмата Флај Кем, на партнерот на...
Вести Македонија

Шилегов: Во фискална децентрализација ќе учествуваат само финансиско примерни општини

Слободен печат
 Во фискалната децентрализација ќе учествуваат само оние општини кои ги исполнуваат своите фискални обврски, односно оние општини кои ги собираат даноците и кои не прават...
Вести Македонија

Шилегов се пофали дека доби подарок од Тони Зен, па објави предизвик за Шекеринска, Макрадули и Петров

Слободен печат
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на Фејсбук објави „online challenge“, а први на листата номинирани се најдоа Коста Петров, Радмила Шекеринска и Јани Макрадули. Шилегов...