Tag : руте

Вести Свет

Руте: Италија следниот пат ќе мора да биде подготвена сама да ги решава проблемите

Слободен печат
Премиерот на Холандија, Марк Руте изјави дека е за солидарност, но не во вид на бесповратна помош, туку кредити, при тоа додаде дека следниот пат...
Вести Свет

„Харт ван Недерланд“: Холанѓаните веруваат во прогресивниот план на Руте

Слободен печат
Околу 70 проценти од Холанѓаните сметаат дека холандскиот премиер Марк Руте добро ја води земјата во справувањето со ширењето на корона вирусот, а една петтина...
Вести Свет

Руте: Холандија воведе разумна изолација

Слободен печат
Холандија забрани секакви собири до 1 јуни поради новиот коронавирус, а за кршење на мерката предвидени се парични казни. Досега забраната се однесуваше на собири...
Вести Свет

Руте: Холандија има доволно тоалетна хартија за наредните десет години

Слободен печат
Холандскиот премиер Марк Руте испрати порака до граѓаните дека нема недостиг од тоалетна хартија. – Холандија има доволно тоалетна хартија за наредните десет години, рече...
Вести Свет

Премиерите на Канада и Холандија го поддржаа предлогот за реформи во НАТО

Слободен печат
Премиерот на Канада, Џастин Трудо и неговиот холандски колега Марк Руте го поддржаа француско-германскиот предлог за реформа НАТО, откако францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека...