Tag : Ракета

Вести Свет

Русија за првпат истрела „Циркон“ – хиперсонична ракета со голем домет

МИА Агенција
Русија во јануари годинава го направила првото тестирање на хиперсоничната ракета „Циркон“ што ја истрелала од фрегатата „ Адмирал Горшков“ во Беренцово Море, а со...
Вести Свет

Авион со 172 патници за малку се спасил во близина на Дамаск?

МИА Агенција
Сириската противвоздушна одбрана за малку ќе го соборела патничкиот авион „Ербас 320“, со 172 патници и членови на екипажот, што потоа морал под итно да...
Вести Свет

Зеленски: Не е исклучено дека ракета го погодила авионот, но не е ниту потврдено

Слободен печат
Претседателот на Украина Владимир Зеленески не ја исклучува можноста дека ракета го срушила украинскиот патнички авион, но напоменува дека таа констатација се уште не е...
Вести Свет

ПРВИЧНИ ПРОЦЕНКИ: Украинскиот авион не бил погоден од ракета

Слободен печат
Првична проценка на западните разузнавачки агенции е дека украинскиот авион што се урна во Иран не бил погоден од ракета, јавија светските агенции повикувајќи се...
Вести Свет

Нетанјаху синоќа итно беше пренесен во засониште поради истрелана ракета од Газа (ВИДЕО)

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа ја напуштил говорницата на која зборувал на предизборен митинг во градот Ашкелон, поради истрелана ракета од појасот Газа. Војската на...
Вести Свет

Америка внимателно го очекува севернокорејскиот „божиќен подарок“

Слободен печат
САД внимателно ја следат Северна Кореја и знаците за евентуално лансирање ракета или нуклеарна проба во следните денови, што Пјонгјанг претходно го најави како „божиќно...
Вести Свет

Договорот е мртов, започнува нова трка за вооружување (ВИДЕО)

Слободен печат
Американски Пентагон соопшти дека извршил тестирање на балистичката ракета која била истрелана од копно. Се работи за тестирање на проектили кои беа забранети со договорот...
Вести Свет

Тајната американска ракета буквално ги „меле“ терористите во Сирија (ФОТО)

Слободен печат
На интернет се појавија снимки кои покажуваат каков пустош зад себе остава тајната американска ракета која се користи во Сирија. Станува збор за ракетата AGM-114R9X,...
Вести Свет

Силниот ветер го одложи лансирањето на товарната ракета на „СпејсИкс“

Слободен печат
„СпејсИкс” синоќа одложи лансирање на товарната ракета Фалкон 9 поради силен ветер во високите делови на атмосферата и на море, соопшти компанијата на Елон Маск....
Вести Свет

Пјонгјанг лансираше „неидентификувана ракета”

Слободен печат
Северна Кореја лансира „неидентификувана ракета”, соопшти јужнокорејската армија. Исто така и јапонската морнарица информираше дека Пјонгјанг лансираше ракета. Јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави дека лансирањето...