33.8 C
Скопје

Tag : претквалификации сп

Кошарка Спорт

Кошаркарите против Швајцарија го стартуваат претквалификациите за СП 2023

Слободен печат
Македонската кошаркарска репрезентација го дозна распоредот на натпревари во претквалификациите за Светското првество 2023 година.  На вчерашниот состанок на Бордот на ФИБА, покрај одлуката претквалификациите...
Кошарка Спорт

Македонските кошаркари во „балон“ ќе ги играат мундијалските претквалификации

Слободен печат
На својот последен состанок, Бордот на европскиот дел од ФИБА донесе една исклучително битна одлука. Имено, прифатен е предлогот кој вели дека и претквалификациите за...
Кошарка Спорт

Крстевски: Очекувам прво место во групата, хендикеп е отсуството на Стојановски!

Слободен печат
Бојан Крстевски е еден од репрезентативците кои играа против нашите ново-стари ривали, сега во вториот круг од претквалификациите за пласман на Светскиот Куп во 2023...
Кошарка Спорт

Кошаркарите ги дознаа првите ривали на патот кон Мундобаскетот 2023

Слободен печат
Денеска со жрепка во Берлин најдобрата македонска репрезентација ги дозна противниците во вториот круг од претквалификациите за пласман во оригиналните квалификации за местата кои водат...
Кошарка Спорт

ФОТО: Македонија е прв носител на жрепката во Берлин

Слободен печат
ФИБА денеска го одреди ранкингот, според кој македонската сениорска репрезентација заедно со Црна Гора, Летонија и Шведска, е помеѓу носителите. Нашата најдобра машка селекција е...
Кошарка Спорт

Официјално: Од понеделник кошаркарите ќе имаат нов селектор

Слободен печат
Денеска од федерацијата известуваат дека за три дена ќе се одржи прес конференција на која ќе биде претставен новиот селектор на машката сениорска репрезентација. Промоцијата...
Кошарка Спорт

Репрезентативецот со тешка повреда, заврши сезоната за Војдан Стојановски!

Слободен печат
Лоша вест доаѓа од Франција, една од оние кои делуваат застрашувачки, а се однесува на нашиот репрезентативец Војдан Стојановски. Информациите велат дека капитенот на македонската...