Tag : празник

Вести Скопје

Во понеделник бесплатен паркинг во Центар

Слободен печат
По повод претстојниот државен празник „Ден на Републиката“ ЈП Паркинзи на Општина Центар информира дека на 03.08.2020 година (понеделник) паркиралиштата со кои стопанисува ќе бидат бесплатни...
Вести Македонија Слајдер

Одбележувањето на двата историски Илиндена без масовни собири и со здравствени протоколи

Слободен печат
Денот на Републиката 2 Август, на кој се празнуваат двата историски Илиндена, 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ,...
Вести Македонија

Одбележување на Националниот празник на Франција

Слободен печат
Прославувањето на Националниот празник на Франција, 14 јули ќе биде во знакот на солидарноста, за пред сѐ, да им се оддаде почит на сите што...
Вести Македонија Слајдер

Османи: Не се согласувам дека ослободувањето од два, три часа за празникот е причина за зголемениот број новозаразени

Слободен печат
Доктор Караџорски посочи дека сегашната состојба е резултат на скратениот полициски час од страна на Кризниот штаб, на кој претседател е Османи. Тој денес на...
Вести Македонија

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Слободен печат
Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На...
Вести Македонија

СВР Велес подготвен за претстојниот празничен викенд

Слободен печат
СВР Велес на денешната седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување  најави дека  има изготвено оперативен план за дејствување на време на викендот и...
Вести Македонија

Во сабота е Националниот ден на Власите и неработен ден за припадниците на влашката заедница

Слободен печат
В сабота, на 23 мај е Национален ден на Власите и е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во земјава согласно Законот за...
Вести Македонија Слајдер

Владата донесе одлука, за 1, 2 и 3 мај граѓаните ќе може да се движат од 05 до 14 часот

Слободен печат
На денешната седница на Влада донесовме одлука за ограничување на движењето на граѓаните на територијата на целата држава за време на првомајските празници. На 1,...
Вести Свет

Утре почнуваат рамазанските пости

Слободен печат
Вечарва со заоѓањето на сонцето за верниците од муслиманска вероисповед започнува светиот месецот Рамазан, а сите активности ќе бидат прилагодени на актуелната ситуација во согласност...
Вести Македонија

Заев: Да му се радуваме и да го славиме Велигден, со срца и души, а да делуваме со ум

Слободен печат
Претседателот на СДСМ Зоран Заев по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден испрати честитка до православните верници. – Како и секоја година, така...