16 C
Скопје

Tag : пчели

Вести Здравје Слајдер

Холандските научници тренираат пчели да ја детектираат короната со сетилото за мирис

Слободен печат
Научниците од Холандија научија пчели, кои имаат развиено сетило за мирис, да откриваат примероци заразени со ковид-19, и ова достигнување може да го скрати добивањето...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Атиџе Муратова од „Медена Земја“ доби мебел во својот дом – и тоа во медова боја

М.Р
„Медена земја“ можеби не и ја донесе финансиската сигурност што главната протагонистка Атиџе Муратова ја очекуваше, но и донесе нови пријатели и познаници, кои се...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Матичен млеч, комплекс од аминокиселини и протеини: Како правилно да го чувате и употребувате?

Слободен печат
Матичниот млеч е природен пчелин производ што е многу ценет, бидејќи е добар за подобрување на имунитетот на целиот организам и во борбата против вирусните...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО | Сузана Турунџиева за Атиџе од „Медена земја“: „Таа е океан… Не се обидувај да ја сместиш во чаша за вода“

М.Р
Хероината од документарниот филм „Медена земја“ е жена од која многу може да се научи, а нејзината порака и животно мото: „Половина мед за мене,...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

Нова студија открива дека пчелите го сакаат цветот на канабис и им помага да ги спасат своите колонии

Слободен Печат
Нови истражувања покажаа дека инсектите го сакаат канабисот, пчелите особено. Тие не гравитираат кон него од истата причина како и луѓето, на пчелите очигледно им...
Хроника

Уништени кошници со пчели во делчевското село Бигла

МИА Агенција
Уништени се неколку кошници со пчели во Бојчовско маало во делчевското село Бигла. Пчелите се сопственост на Кирчо Мирчевски, жител на селото, кој за случајот...
Живот Магазин Магазин слајдер Технологија

Чернобил: Пчелите и по 35 години сè уште се изложени на ризик од зрачење

Слободен Печат
По страшната несреќа што се случи на 26 април 1986 година, во која експлодираше реакторот на нуклеарната централа во Чернобил предизвикувајќи ја наголемата нуклеарна катастрофа...
Вести Свет

Камбоџа: Петгодишно дете почина откако го искасале оси

Слободен печат
Дете (5) починало, а неговата баба се бори за живот,  откако биле нападнати од рој оси по сечење на дрво. Трагедијата се случила во јужната...
Вести Македонија

Другарство со пчелите: Безброј пчели на лицето на млад кавадарчанец (ФОТО)

Слободен печат
Безброј пчели денеска го покрија телото на Мите Ташев од Кавадарци. Дваесет и деветгодишниот пчелар раскажа за МИА дека и во време на коронавирус, како...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Атиџе: Сакам малку да одморам од интервјуа, имам работа со пчелите

Михаило Донев
На денешната онлајн прес-конференција со екипата на „Медена земја“ на прашањето дали со ова искуство Атиџе се гледа како актерка, таа рече дека повеќе сака...