Tag : олимпијада

Останатo Спорт

ОФИЦИЈАЛНО: Одложени се Летните олимписки игри во Токио!

Слободен печат
Олимписките игри во Токио (32 по ред) дефинитивно се одложени, откако Меѓународниот олимписки комитет (МОК) го прифати предлогот на јапонскиот премиер Шинзо Абе да се...
Останатo Спорт

ИОК: За четири недели одлуката за Олимписките игри!

Слободен печат
Како што пренесуваат странските медиуми, Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ќе донесе одлука за одржување на Летните олимписки игри во 2020 година во Токио не порано...
Останатo Спорт

Кои би биле последиците од откажување на Олимписките игри?

Слободен печат
Олимпискиот пламен пристигна во Јапонија, но вообичаената радост по повод Олимписките игри сега не е така големо, бидејќи сè уште е неизвесно дали истите ќе...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

ИНТЕРВЈУ Јован Иванов: Расте популарноста на спортското качување, голем е интересот кај помладите!

Фидан Коминовски
Во ексклузивно интервју за „Слободен печат“ зборуваше тренерот на „Астибо“, Јован Иванов околу спортското качување, спорт во константен пораст од година на година, а и...
Вести Македонија

Злато и три бронзени медали за македонските средношколци на Светската олимпијада по геонауки

Слободен печат
Македонскиот тим доби една златна и три бронзени награди на 13-тата Светска олимпијада по геонауки која се одржува во Јужна Кореја. Златниот медал е освоен...
Останатo Спорт

Јованоски: Моите цели се освојување на европски куп и настап на Олимпијада!

Слободен печат
Димитар Јованоски, една од најголемите македонски надежи во триатлонот освен на домашната, блеска и на меѓународната сцена. Учесници на „3DISCIPLINES.MKD“ од Струга настапија на спринт...
Вести Македонија

Малите генијалци се вратија од Олимпијадата со бронза, дипломи и многу насмевки (ФОТО)

Слободен печат
Заврши четвртата меѓународна Олимпијада по Ментална Аритметика која се оддржа во неделата во Белград. Македонските претставници во Скопје се вратија со бронза, дипломи и многу...
Останатo Спорт

Русија пред дисквалификација од Олимпијадата 2020!?

Потсетување дека Русија не настапи на Игрите во Рио поради допинг скандал, иако беше испратена жалба, истата беше одбиена од ИААФ. Руската атлетичарска федерација му...