• нуклеарно оружје

Столтенберг: Американско нуклеарно оружје може да заврши во Источна Европа

Американското нуклеарно оружје може да заврши во Источна Европа доколку Германија го отстрани од својата територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на конференција во петокот. Очекувам Германија да продолжи да биде дел од нуклеарната размена, бидејќи тоа е многу важно за Европа и мултилатералната рамка, рече тој на конференцијата организирана од Германското атлантско …

Столтенберг: Американско нуклеарно оружје може да заврши во Источна Европа Read More »