12.8 C
Скопје

Tag : несреќи

Хроника

Минатата година 125 несреќи на работа, 25 со фатални последици

МИА Агенција
Дваесет и пет лица починале на работното место изминатата година, а вкупно се случиле 125 несреќи на работа, покажува најновиот извештај на Македонското здружение за...
Жена Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

ФОТО | „Проколнати убавици“ на поранешна Југославија: Славата и титулата не значи „загарантирана“ среќа

Слободен печат
Многу девојки сонуваат да ја понесат титулата Мис, со надеж дека тоа ќе им донесе успешна кариера, среќен брак и удобен живот. Но, малку успеваат...
Хроника

Лани имало најмалку загинати во сообраќајни несреќи во државата

МИА Агенција
Лани се регистрирани најмалку загинати во сообраќајните несреќи на патиштата во државата во споредба со претходните години. Во 2020 година 125 лица го загубиле животот...
Вести Свет

Во 2020 година помалку летови и фатални несреќи на патнички авиони

МИА Агенција
Бројот на загинати луѓе од големи несреќи на патнички авиони се искачи на 299 во 2020 година, и покрај падот на летовите поради пандемијата на...
Вести Свет

Семејствата на жртвите бараат од европскиот регулатор подлабока анализа за Боинг 737 МАКС

И.И.
Семејствата на жртвите од несреќите на „Боинг 737 МАКС” ја повикаа Европската агенција за безбедност во воздухопловството (ЕАСА) да ја одложи дозволата за враќање во функција на...
Вести Свет

Германија ќе казнува фотографирање на луѓе загинати во несреќи

Слободен печат
Согласно предлог-законот што беше донесен вчера, таквите дела да бидат третирани кривично. Овој потег на Германија, кој сега предвидува казна или затвор до две години...
Вести Македонија Слајдер

На секои 100.000 вработени загинуваат 3 до 4 работнци

Слободен печат
Минатата година во Македонија се случиле 178 несреќи при работа, а 25 од нив завршиле со смрт. „Така, стапката на смртни случаи при работа во...
Вести Свет Слајдер

Историја: За време на геопочитичките конфликти се случиле овие цивилни воздухопловни инциденти

Слободен печат
Украинскиот патнички авион Боинг 767, што во средата се урна веднаш по полетување од аеродромот во Техеран при што погинаа сите 176 патници и членови...
Вести Свет Слајдер

Година на катастофи: Од Албанија до Австралија, природата оваа година однесе многу животи (ВИДЕО)

Слободен печат
Екстремни температури, силни ветришта и разорни земјотреси оваа година ги предизвикаа некои од најсмртоносните несреќи. Од Бахамите, преку Албанија, па се до Австралија, бројните природни...
Вести Регион

ФИЛМСКИ СЦЕНИ ВО ПОДГОРИЦА: Пијан маж со украден камион рушел сѐ што ќе му се најде на патот бегајќи од полицијата

Слободен печат
Повеќе автомобили, огради од куќи и стубови во населбата Стара Варош во главниот црногорски град Подгорица вчера беа оштетени, откако извесен Горан Марковиќ (35) со...