13 C
Скопје

Tag : нарачки

Вести Ви Препорачуваме Економија

Засега не се очекува драстичен „бум“ кај текстилните нарачки

Соња Кириџиевска
Домашните бизнисмени со олеснување ја примија веста дека Германија, која е наш најголем стратешки партнер, доживува економски раст и покрај ограничувањата поради пандемијата. Тоа е...
Вести Свет Слајдер

Потпретседателот на ЕК, Тимерманс признава: Имаше грешки во нарачките за вакцини во Брисел

Слободен печат
Потпретседателот на Европската Комисија (ЕК), Франс Тимерманс призна дека Европската Унија (ЕУ) направила грешки во изготвувањето на стратегија за вакцинација против коронавирус за членките, јави...
Вести Свет

Руски медиуми: Нарачки за над 1,2 милијарди дози од вакцината против коронавирус

Слободен печат
 Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник V,...
Вести Економија

Први знаци на опоравување: Во германија забележан раст на нарачките во фабриките

Слободен печат
Нарачките во германската индустрија се стабилизираа во мај благодарение на опоравувањето на домашната и надворешната побарувачка во услови на постепено олабавување на мерките карантин ширум...
Вести Економија

Процесот на заздравување ќе трае долго – нарачките во германските фабрики под очекуваното

Слободен печат
Иако германските власти ги олабавија ограничувањата воведени поради новиот коронавирус сепак според статистичките податоци нарачките за месец мај забележаа раст од 10.4 проценти но тој е под очекувањата...
Вести Економија

Преработувачите очекуваат подобрување на состојбата во наредните три месеци

Слободен печат
Според објавените податоци состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во април 2020, во однос на март 2020 година, е поповолна, очекувањата за обемот на...
Вести Македонија Слајдер

Наумовски за „Витаминка“: Капацитетите ни работат непречено, храна мора да има

Слободен печат
Никој не очекуваше дека ќе дојде до оваква криза и пандемија. Ние секојдневно помагаме во оваа непогода. Работиме во прехранбена индустрија. Капацитетите ни работат непречено...
Вести Економија

Македонците за една година потрошиле 169,2 милиони евра за онлајн шопинг

Слободен печат
Македонските граѓани минатата година потрошиле 169,2 милиони евра на онлајн купување што претставува пораст од 26,5 проценти во споредба со 2018 година, објави денеска Асоцијацијата...
Вести Економија

Оневозможен поштенскиот сообраќај по копно

Слободен печат
Поради затворањето на границите размената на пошта со Албанија, Грција, Косово, Романија, Бугарија, Србија и Турција по копнен пат е оневозможена, а меѓународната пошта по...
Вести Економија

Вработените во „Кромберг и Шуберт“ заминуваат на колективен одмор

Слободен печат
Речиси 6 илјади работници вработени во битолската фабрика за автомобилски делови „Кромберг и Шуберт“ заминуваат на колективен одмор. Компанијата донела одлука ваквата мерка да ја спроведе поради...