17.8 C
Скопје

Tag : музеи

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ФОТО+ВИДЕО: Околу 600 илјади книги, вредни 6 милиони евра, чмаат во подруми

Марина Дамческа
Околу 600.000 книги за кои се потрошени 6,1 милиони евра преку Министерството за култура уште од 2009 година никако да стигнат до своите читатели. Државниот...
Вести Свет

Државата Њујорк повторно ги отвора теретаните и музеите

Слободен печат
Музеите низ американската држава Њујорк и теретаните во делови од државата надвор од градот Њујорк повторно ќе можат да продолжат со работа во понеделник, согласно олеснувањето на рестриктивните мерки воведени...
Вести Економија

Најголемите европски музеи неделно губат по 600.000 евра

Слободен печат
Поради рестрикциите воведени поради сузбување на корона вирусот најголемите музеи во Европа на неделно ниво трпат загува од околу 600 илјади евра. На ова предупреди...
Вести Македонија

Донесени протоколи за работа на музеите и галериите

Слободен печат
Владата денеска на својата редовна седница донесе Протокол за работа на музеи, галерии и изложбени простори, како и Протоколот за спроведување на мерки за заштита...
Вести Македонија

Шекеринска: Ја прекинавме праксата на финансирање споменици, музеи и жални врби

МИА Агенција
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска посети неколку локации во Охрид каде се спроведени значајни инфаструктурни проекти, а изврши увид и на дел...
Вести Култура

Прилеп ги отвори вратите на музеите цела ноќ

МИА Агенција
Прилеп вечерва од 18 часот ги отвори вратите на шесте музеи, галерии и спомен-куќи за бесплатно да ги рагледуваат и да уживаат посетителите во рамките...