16 C
Скопје

Tag : Мојот маж

Културен печат

Интервју со писателката Румена Бужаровска: Расказот е форма во која сум вљубена

Тони Димков
По Скопје и Љубљана, раскази од збирката „Мојот маж“ на Румена Бужаровска се драматизирани и поставени на театарската сцена на Југословенско драмско позориште во Белград....
Вести Жена Култура Магазин Магазин слајдер

Бестселерот „Мојот маж“ на Румена Бужаровска е книга на неделата во Германија

СП.
Во угледниот неделник „Шпигел“ за книга на неделата е избрана збирката раскази „Мојот маж“, бестселер на македонската писателка, професорка и преведувачка Румена Бужаровска. Книгата во...
Вести Ви Препорачуваме Жена Култура Магазин

ИНТЕРВЈУ со Румена Бужаровска: Разведената жена сè уште е „распуштеница“, а самохраните мајки сами си го барале

Јасмина Кантарџиева Димков
Со популарната писателка, книжевна преведувачка и професорка Румена Бужаровска разговараме на женски теми, но само ако го исклучиме фактот дека овие женски теми се дел...