Tag : мирослав лајчак

Некатегоризирано Регион

Лајчак ги објави темите за кои ќе се дискутира утре во Брисел

Илинка Иљоска
Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог Мирослав Лајчак соопшти дека на утрешниот состанок во Брисел меѓу косовската и српската страна, со европско посредување, тема...
Вести Регион

Србија и Косово утре во Брисел го продолжуваат техничкиот дијалог

МИА Агенција
 Делегациите на Србија и Косово утре ќе го продолжат техничкиот дијалог во Брисел по покровителство на ЕУ. Како што јави дописникот на МИА од Белград,...
Вести Македонија

Пендаровски – Лајчак: Придонесот на ЕУ е повеќе од потребен за зајакнување на регионалната стабилност

Слободен печат
 Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари видео разговор со Мирослав Лајчак, специјален претставник на Европската Унија за дијалогот Белград – Приштина и други прашања за Западен...
Вести Регион

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, по видео средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти...
Вести Регион

Лајчак на средба со Вучиќ: ЕУ сака сеопфатен договор кој ќе ги реши сите отворени прашања

Слободен печат
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, вечерва во Белград изјави дека Унијата сака сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина...
Вести Регион

Лајчак во Брисел се сретна со амбасадорите од Западен Балкан

Слободен печат
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и други прашања од Западен Балкан Мирослав Лајчак денеска, на својот прв работен ден во Брисел, разговараше со...
Вести Некатегоризирано Регион

Лајчак: Не работам врз основа на гласини, размената на територии не е на дневен ред

Слободен печат
Во дијалогот на Белград и Приштина Европската Унија мора да „оди рака под рака“ со Соединетите Американски Држави, изјави спрецијалниот претставник на ЕУ за дијалогот...
Вести Македонија

Пендаровски – Лајчак: Придонесот на ЕУ е повеќе од потребен за изнаоѓање прифатливо решение во рамки на дијалогот Белград – Приштина

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски во денешниот телефонски разговор со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот Белград – Приштина и други прашања за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, констатирал дека...
Вести Ви Препорачуваме Регион

„Вечерње новости“: Лајчак главен кандидат за специјален пратеник на ЕУ за Западен Балкан

Слободен печат
ЕУ интензивно трага по соодветна личност за новата функција – специјален пратеник за Западен Балкан, а најсериозен кандидат е шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак,...
Вести Македонија

Претседавачот на ОБСЕ, Лајчак во посета на државава

Слободен печат
Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи и европски прашања на Словачка, Мирослав Лајчак денеска и утре престојува во посета на Северна Македонија. За...