25.8 C
Скопје

Tag : милорад стојмановски

Ви Препорачуваме Слободен удар

Трето полувреме

Милорад Стојмановски
На Европското првенство што штотуку почна се отвора нова страница од македонската фудбалска историска читанка. Утре, на Националната арена во Букурешт, од грлата на репрезентите...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Срце на терен

Милорад Стојмановски
Двајца млади ракометари за само неколку денови починаа во Македонија од неутврдени причини. Се претпоставува дека 20-годишниот младински репрезентативец Марко Божиновски, член на Бутел, добил...
Ви Препорачуваме Колумни Спорт Фудбал

Три децении од мечот во Бари: Пехарот што мирисаше на барут

Милорад Стојмановски
Дарко Панчев ја мести топката на белата точка. Срцето на околу триесет илјади навивачи на Црвена звезда е во петици, стега, ќе препукне… Некои мижат,...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Лизинг за подлизурковци

Милорад Стојмановски
Во владина постапка веќе се влезени неколку уредби со кои ќе предложиме ограничување, односно систематизирање, намалување и ставање ред и дисциплина во користењето службени картички,...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Аман од амнестии

Милорад Стојмановски
Собранието озакони криминал со изгласувањето на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти. Легализацијата на дивоградбите што ВМРО-ДПМНЕ ја почна во 2011 година,...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Пу јаз’к

Неполни 24 часа по промоцијата на дигиталната платформа на Толковниот речник, на Денот на македонскиот јазик, славеникот – јазикот, доживеа политички упад со бришење лексеми...
Ви Препорачуваме Слободен удар

На лаѓите им се кратки нозете

Милорад Стојмановски
Враќање кон нормалноста е сè уште неостварениот сон во услови кога пандемиско јаве се црните статистики, неподносливо долгата ненормалност, неизвесноста од учинокот на вакцините, доцнењето...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Централ парк наместо Менхетн на паркингот

Милорад Стојмановски
На почетокот од мандатот премиерот Зоран Заев сериозно ѝ се закани на урбаната мафија кога во „Мавровка“ со булдожер исече арматура на ура. Со влегувањето...
Ви Препорачуваме Слободен удар

„Бразилскиот сој“ ни тропа на врата

Милорад Стојмановски
Бразилскиот Манаус во јуни 2020 година се сметаше за прв град во светот во кој населението стекнало колективен имунитет на коронавирусот, откако кај 44 отсто...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Mини-Шенген за вакцини

Милорад Стојмановски
„Мини Шенген“ иницијативата беше покрената кога земјите од Балканот заглавија во ќорсокак на патот кон Европската Унија. Идејата беше разочараноста од нерешителноста на европските партнери...