12.8 C
Скопје

Tag : меланом

Здравје Магазин Магазин слајдер

Меланом: Подмолни места на кожата каде може лесно да се „скрие“ и да остане незабележан

Слободен печат
Од кожата на главата до прстите има многу места на телото на кои не обрнуваме доволно внимание. Време е да го смениме тоа! Иако има...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Малигнен меланом и како да го препознаете

Постојат повеќе типови на малигнен меланом меѓу кои површинско ширечкиот е еден од најчестите за кој се знае дека има еволуција од 1-2 години. Ова...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Примариус Сузана Камберова, специјалист дерматолог: Меланомот најчесто ги погодува луѓето со светол тен и коса

Кристина Апостолова
Меланомот е кожен карцином, кој настанува од малигно изменети пигментни клетки – меланоцити. Во 90 отсто случаи се јавува на кожата и на слузници и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Сѐ повеќе вештачко исончани жени бараат помош кај дерматолозите

Слободен печат
Дури 92 отсто од луѓето се свесни дека изложеноста на сонце е ризичен фактор, но само 18 отсто од нив редовно користат заштита од УВ-зрачењето,...
Жена Магазин

КОГА МЕ ВИДЕ СЕ СВРТЕ И СИ ЗАМИНА: Марина е родена со младеж на лицето, но тоа не ја спречи да стане ИНСПИРАЦИЈА ЗА МНОГУМИНА (ФОТО)

Слободен печат
„Се викам Марина Арсиќ. Родена сум со младеж преку целата лева половина од лицето. Мислеле дека е меланом, дека ќе живеам само 40 дена, се...
Магазин Семејство

Зошто децата НИКОГАШ не смеат да изгорат на сонце?

Слободен печат
Ниту возрасните не би требало да се изложуваат на сонце без висококвалитетни препарати со соодветен фактор за заштита, но доколку имате деца, запомнете дека ова...