• магнус карлсен

Нова победа на Норвежанецот: Карлсен лесно ја одбрани круната

Шаховскиот светски првак Магнус Карлсен непоразен и многу полесно од очекувањата ја одбрани титулата од предизвикувачот Јан Непомњашчи. Карлсен (рејтинг 2856) и денеска освои цел поен против Непомњашчи (2782), за конечен триумф од 7,5-3,5 во мечот за титулата. Ова беше четврта победа на Карлсен во изминатите седум дена. Непомњашчи не победи во ниту една од …

Нова победа на Норвежанецот: Карлсен лесно ја одбрани круната Read More »