Tag : лисабон

Спорт Фудбал

УЕФА ја закажа ждрепката за завршницата во Лигата на шампионите

Слободен печат
Претходно УЕФа донесе одлука завршницата од ЛШ да се одржи само во еден град, Лисабон и тоа од 12. до 23. август, но состојбата се...
Вести Свет

Вонредни мерки на сила во Лисабон до 14 јули

Слободен печат
Од 1 до 14 јули во 19 локални заедници на поширокото подрачје на Лисабон ќе бидат во сила вонредни мерки поради епидемијата со новиот коронавирус,...
Спорт Фудбал

УЕФА го смени форматот и местото на одигрување на финалето во ЛШ

Слободен печат
Европската фудбалска унија (УЕФА) го смени форматот на натпреварувањето во Лигата на шампионите, за да може сезоната да заврши, по пандемијата на коронавирус, и го...
Спорт Фудбал

Лигата на Европа ќе заврши со мини турнир!?

Слободен печат
Турнирот во Лигата на Европа би можел да биде продолжен во август со мини-турнир во Франкфурт (Германија), според германскиот дневен весник „Зидојче Цајтунг”. Според информациите,...
Спорт Фудбал

УЕФА одлучи: Завршницата во ЛШ како никогаш досега – со Ф8 турнир

Слободен печат
Како што пренесува „Билд“, но и шпански и англиски медиуми, ќе се игра завршен турнир Ф8 во Лисабон. Ова значи дека на Истанбул ќе му...
Вести Свет

Во Лисабон во хостел за азиланти заразени 138 лица, сите 175 лица тестирани во џамија

МИА Агенција
Во  хостел во Лисабон во кој се сместени баратели на азил, 138 од 175 лица се заразени со новиот коронавирус. -Сите  од хостелот беа префрлени...
Вести Свет

Грета пристигна во Лисабон, од каде ќе се упати кон Мадрид на Конференција на ОН

Слободен печат
Шведската активистка Грета Тунберг денеска со еколошко пловило катамаран пристигна во Лисабон по три недели пловење по Атланскиот океан, од каде ќе го продолжи патот...
Вести Свет

Казни за сопствениците на електрични тротинети кои ги оставаат на тротоари во Лисабон

Слободен печат
Властите во Лисабон одлучија од денеска да ги казнуваат сопствениците на електрични тротинети кои ќе бидат најдени на тротоарите во стариот дел на португалската престолнина....