17.8 C
Скопје

Tag : клубови

Кошарка Спорт

Бертомеу доби отказ, клубовите ја презедоа Евролигата!

Слободен печат
Жорди Бертомеу повеќе не е на чело на Евролигата..На состанокот на клубовите кој се одржа денеска, според грчката „СДНА“, тој бил ослободен од должноста од...
Спорт Фудбал

УЕФА ги зголеми паричните награди во ЛШ, Лига Европа и Конференциската лига

Слободен печат
Францускиот весник „Л`Екип“ објави дека во европските натпреварувања во новата сезона клубовите ќе имаат можност да добијат повеќе пари во однос на минатите години. Лигата...
Спорт Фудбал

Италијанските клубови бараат казни за Јувентус, Милан и Интер

Слободен печат
Членови на италијанската фудбалска Серија А, вкупно 11 од нив, бараат санкции за несудените „суперлигаши“..Проектот „Суперлига“ пропадна уште на самиот почеток, а „бурата“ која траеше...
Спорт Фудбал

ФФМ со најголема набавка досега наменета за клубовите

Слободен печат
Фудбалската федерација на Македонија ќе им донира и веќе е започната распределбата на вкупно 15.000 фудбалски топки (со ознака: FIFA QUALITY PRO “IMS – International...
Спорт Фудбал

Истражување на ФФМ и УЕФА: Фудбалот е спорт број 1 во Македонија!

Слободен печат
Фудбалот е спорт број 1 во Македонија. Угелдот и перцепцијата за работата на Фудбалската федерација на Македонија е исклучително позитивен, додека нивото на интерес за...
Кошарка Спорт

Федерацијата со два предлози за завршување на кошаркарската сезона

Слободен печат
На денешниот состанок во просториите на КФСМ помеѓу клубовите од Прва лига-мажи и раководството на КФСМ беа изнесени предлози во врска со завршувањето на натпреварувачката...
Спорт Фудбал

Ја тресеше мрежата на 78 клубови, но еден играч и натаму е пред Роналдо!

Слободен печат
Фудбалерите на Јувентус синоќа на домашен терен го совладаа Кротоне со 3:0, а уште еден одличен натпревар одигра Кристијано Роналдо. Португалецот и оваа сезона е...
Спорт Фудбал

Манчестер сити поседува 10 фудбалски клубови!

Слободен печат
„Сити фудбал груп”, кои се сопственици на Манчестер Сити, го додадоа францускиот второлигашки клуб Троа во своето портфолио. Компанијата се стекна со мнозински удел во...
Спорт Фудбал

УЕФА ранг листа: Само еден македонски фудбалски клуб во Топ 200

Слободен печат
Европската фудбалска куќа ја ажурираше клупската ранг листа по коефициенти освоени во последните пет години. На првото место е Баерн Минхен кој сезонава успеа да...
Останатo Спорт

Пинг понгот повторно се враќа во салите

Слободен печат
Последното официјално случување на пинг понгарската сцена беше некаде во средината на март, кога се одиграа натпреварите од десоттото коло во најелитното лигашко натпреварување. Од...