12.8 C
Скопје

Tag : киви

Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Киви: Овошје што го регулира нивото на холестерол во крвта

Слободен Печат
Кивито е многу вкусно овошје со киселкаст вкус, кое е здраво да се јаде. Ова овошје со карактеристични плодови е богато со многу важни микроелементи...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Ноќни кашлици кај децата: Решението се крие во едно суптропско овошје достапно на нашите пазари

Слободен печат
Kивито е плод кој често се избегнува, и се заменува со други овошки. Некои го избегнуваат поради киселиот вкус и непријатната конзистенција на плодот. Но,...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

При стресни ситуации јадете киви: Ослободуваат вознемиреност и помагаат при варење на храната

Слободен Печат
Кивите се одличен извор на витамин Ц, антиоксиданти и растителни влакна. Ова фантастично овошје содржи траги на повеќе од 40 минерали, одлично е за дијабетичари,...
Магазин Магазин слајдер Храна

Огромна концентрација на витамин Ц: Лекувајте се и разубавувајте се со јадење киви

Слободен печат
Кивито е овошје што се бере и се складира во овој период од годината. Здравствените, но и козметичките придобивки што се добиваат со редовно јадење...
Здравје Магазин Храна

Дознајте на кое овошје и зеленчук не треба да му ја лупите кората!

Васко Спасоски
„Кората од овошје и зеленчук обично има повеќе антиоксиданти, растителни влакна, витамини и минерали од остатокот“, се согласи нутриционистот Малина Малкани. Како што објасни таа,...
Магазин Магазин слајдер Храна

Седум причини зошто кивите треба да се дел од вашата исхрана!

Слободен Печат
Кивите се суперхрана! Содржат влакна, витамин Ц, витамин Е, витамин К, фолат, бакар, калциум, антиоксиданси, протеини и железо, а сето тоа има позитивно влијание на...
Здравје Магазин

Како да го спречите и излечите грипот и настинката со лековита исхрана

Слободен печат
Со зимската сезона, се зголемуваат шансите да се сретнеме со здодевната настинка, предизвикана од разните вируси што се наоколу. Од античко време, ова заболување се...