Tag : камати

Вести Економија

Каматите во август намалени и кај кредитите и кај депозитите

Слободен печат
Просечната каматна стапка на кредитите во август годинава изнесува 4,73 проценти и бележи месечен пад од 0,002 и годишен од 0,04 п.п., објави Народната банка. Според...
Вести Скопје

ЈП „Водовод и канализација“: Повеќе од 500 граѓани ќе плаќаат долгови на рати и без камата

Слободен печат
Заврши акцијата на ЈП „Водовод и канализација“, со која граѓаните во периодот од 17 јуни до 31 јули можеа да се договорат со претпријатието своите...
Вести Македонија

Уште 30 дена неплатените сметки за вода може да се платат на рати и без камата

Слободен печат
ЈП „Водовод и канализација” – Скопје ги известува граѓаните дека акцијата за наплата на долговите на рати и без камата е во тек. Акцијата за...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Банките излегоа со вонредни кредити, но со редовни камати

Весна Дамчевска
Банките излегоа со понуда за кредити за граѓаните во вонредни услови. Тие овозможија пониски износи на кредити, посоодветни рокови на отплата, некои дадоа период на...
Вести Економија

Намалена основната каматна стапка, проширен опфатот на инструменти за обезбедување денарска ликвидност во банкарскиот систем

Слободен печат
Вчера се одржа седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка (КОМП), на која беа разгледани клучните показатели за домашната економија и движењата...
Вести Економија

Руските банки одвоиле 30 милијарди рубљи за исплата на плати

Слободен печат
Шефот на Одделот за заштита на потрошувачи и пристап до финансиски услуги на Руската банка, Михаил Мамута соопшти дека до 28 април, руските банки одобриле бескаматни...
Вести Економија Слајдер

Бислимовски: Овозможивме трошоците за електрична енергија и парно да можат да се плаќаат на рати и без камата

Слободен печат
Новите цени на на нафтените деривати, кои треба да се објават денеска на пладне, ќе бидат во границите на очекуваното, нема да одат нагоре, информираше...
Вести Економија Слајдер

Ангеловска: Банките мора да ги наплатат каматите, барањата од стопанските комори не смеат да бидат листа на желби

Слободен печат
Сценарија на власта врз однос на економијата, резултираат врз база на мерките за спречување на вирусот. Сценаријата предвидуваат различни потреби зависно како ќе се движи...
Вести Ви Препорачуваме Економија

АНАЛИЗА: Има ли можност да не се наплатува камата за грејс периодот? Банките лани од камати и провизии заработиле 114 милиони евра!

Весна Дамчевска
Министерката за финансии Нина Ангеловска ја брани одлуката на банките со неопходноста од ликвидност, зачувување на стабилноста на банкарскиот систем и зголемената потреба од кредитирање...
Вести Економија Слајдер

Економски мерки: За сите по нешто, за работниците – нешто помалку!

Љубиша Николовски
Ако мерките на Владата можат да се сублимираат во неколку реченици тоа би било: кредити и поволности за фирмите, свеж капитал за банките, цела плата...