Tag : јавен обвинител

Вести Македонија

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат
Денеска во Скопје на 76-годишна возраст почина Славчо Станков, поранешен јавен обвинител во Јавното обвинителство на Република Македонија. Славчо Станков беше роден на 05.12.1943 во...
Хроника

Притвор за арамија од Гевгелија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство во Гевгелија започна истрага против едно лице за кое постои основано сомнение дека го сторилo кривичното дело тешка кражба....
Вести Свет

Јапонски државен обвинител поднесе оставка, се коцкал со новинари во текот на карантинот

Слободен печат
Јапонскиот државен обвинител денеска беше принуден да поднесе оставка откако медиумите објавија дека се коцкал со новинари, и покрај воведениот карантин за сите граѓани поради...
Хроника

Обвинение за убиството во Тафталиџе

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд достави обвинителен акт против едно лице за убиство и за обид за убиство,...
Спорт Фудбал

Претседателот на ФИФА ургирал да се повлече истрага против него

Слободен печат
Светската фудбалска федерација (ФИФА) не може да се оттргне од скандалите, а овој пат на удар е актуелниот претседател, Џани Инфантино, кој ургирал во обвинителството...
Вести Регион

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат
Главниот хрватски јавен обвинител Дражен Јелиниќ испрати барање од хрватската Влада да биде разрешен од функцијата, бидејќи бил дел од масонска ложа. Како што јави...
Вести Регион

Пленковиќ: Ако обвинителот Јелениќ не поднесе оставка, ќе го разрешиме

Слободен печат
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска најави дека доколку државниот јавен обвинител Дражен Јелениќ не поднесе оставка, Владата на утрешната седница ќе му предложи на Парламентот...
Вести Свет

Хрватска: Државниот обвинител призна дека е масон, министерот за правда бара негова оставка

МИА Агенција
Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ изјави дека очекува брза оставка од државниот јавен обвинител Дражен Јелениќ, откако обвинителот кажа дека е член на масонска...
Вести Македонија Слајдер

Со експлозивна направа предизвикан пожар во домот на јавен обвинител

Слободен печат
Околу 19.00 часот синоќа со експлозивна направа е предизвикан пожар во помошна просторија од семејна куќа на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кичево. -Експлозијата...
Вести Регион

Бугарија и враќа на Италија 28 контејнери со отпад

МИА Агенција
Дваесет и осум контејнери со италијански отпад од вкупно 127 кои пристигнаа досега на пристаништето во Варна добија дозвола за реекспорт, изјави денеска бугарскиот јавен...