Tag : изработка

Жена Магазин Магазин слајдер

Ирена Трпеска, дизајнерка на кукли: Куклички што наликуваат на нашите дечиња

Ј.К.Д
Ирена Трпеска има благородно хоби, дизајнирање кукли од памучни конци, на кои ниедно детенце не може да им одолее. До пред шест, седум години, воопшто...
Жена Магазин Магазин слајдер

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Правиме лебеди од хартија со Аница Солева (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков
Со изработка на украси од хартија, Аница Солева почнала од хоби пред 8 години, но набрзо потоа решила да се регистрира како занаетчија. Основните техники...
Вести Македонија

Прилеп и „Ипринт” ќе донираат заштитни штитови за лице

слободен печат
Во Прилеп почнува изработката на штитови за лице, кои првично ќе бидат наменети за заштита на здравствените работници. Оваа е најновата акција за заштита откако...
Вести Македонија Слајдер

АУДИО Слушнете како „Слободен печат“ си нарача магистерска, овојпат поевтина, за 15.000 денари!

Мирослава Бурнс
„Слободен печат“ денеска си нарача магистерски труд за 15.000 денари (250 евра), откако вчера за истата услуга ни беа побарани 450 евра. Денеска почнавме да...
Вести Свет

Иран најави нова генерација центрифуги

Слободен печат
Иран ќе развие нова генерација центрифуги за збогатување ураниум, најави заменик директорот на иранската нуклеарна агенција Али Ашгар Зареан. – Во блиска иднина ќе ја...
Вести Економија

Ова е НАЈСКАПАТА кредитна картичка во светот (ВИДЕО)

Слободен печат
Новата дебитна картичка на британската „Royal Mint“, наречена „Raris“, е најскапата кредитна картичка на светот и е направена од 18-каратно злато. Користењето на оваа картичка,...
Вести Економија

Сугарески: Со изградба на канализациона мрежа во Брвеница решаваме клучно прашање на 4.000 жители

Слободен печат
Mинистерот за транспорт и врски, Горан Сугарески беше во работна посета на општина Брвеница, каде изврши увид во изградбата на канализациона мрежа и колектор за отпадни...