Tag : хрвати

Вести Регион

Во Хрватска отворена истрага против четворица Хрвати и една Македонка за криумчарење странци

Слободен печат
Во Хрватска е покрената истрага против четворица хрватски и една македонска државјанка, кои криумчареле мигранти, при што заработиле најмалку 66.500 евра. Тие биле дел од...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се сретнал со хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во Ерусалим и дека имал добар и пристоен разговор со неа. Тој,...
Вести Свет

СИТЕ САКААТ ДА ЖИВЕАТ ВО ГЕРМАНИЈА: До 2040 година 35 отсто од жителите ќе бидат со мигрантско потекло

Слободен печат
Германска медиумска куќа „Дојче веле“ објави текст со насловот „Во Германија за 20 години секој трет човек ќе има мигрантски корени“, во кој се наведува...
Вести Регион

Македонците и Хрватите се сериозни конкуренти на српските туристички работници

Слободен печат
Повеќе туристички агенции од регионот организираат патувања низ Србија, поради што српските туристички работници се незадоволни бидејќи им земаат „дел од колачот”, изјави претседателот на...
Вести Регион

Инцидент во Брисел: Хрват се заканувал дека ќе се запали бидејќи бил лут на Србите? (ФОТО)

Слободен печат
Помал инцидент денес се случил пред седиштето на Европската комисија во Брисел, каде човек се заканувал дека ќе се запали, а сведоците наводно тврдат дека...
Вести Свет

Црна Гора: Уапсени Хрвати кои шверцувале тон кокаин од Карибите

Слободен печат
Полицијата на Црна Гора во Тиват уапсила  двајца државјани на Хрватска врз основа на налог од Интерпол, издаден од португалската полиција. Хрватите на возраст од 46...
Вести Регион

ХРВАТСКА НА ДНОТО НА ЛИСТАТА НА ЕУ: Повеќе од една петтина Хрвати никогаш не користеле интернет

Слободен печат
Повеќе од една петтина од хрватските граѓани, или 21 процент, никогаш не користеле интернет, што е алармантна бројка дадена од новите секторски анализи на загрепскиот...
Вести Македонија

Скопје полно со Хрвати (ФОТО)

Слободен печат
Скопскиот плоштад е преплавен со Хрвати кои се овде по повод посетата на папата Франциск. Според информациите на насобраните хрватски државјани овде, пет автобуси пристигнале...