Tag : hronika

Вести Македонија

Изгаснат е пожарот на Пониква

Горан Наумовски
Шумскиот пожар кој избувна на стариот пат Бели – Пониква, утринава околу 9 часот е локализиран и изгаснат. Откако пожарот е изгаснат противпожарните екипи и...
Хроника

Пронајдени 48 мигранти во камион

Во камион „мерцедес атего” со скопски регистарски ознаки вчера во близина на валандовското село Грчиште биле пронајдени 48 мигранти од кои 38 лица од Пакистан...
Хроника

Повреден мотоциклист од Стајковци

Вчера на улицата „Алија Авдовиќ“  во скопското село Стајковци, Т.М. (33) од Стајковци, управувајќи мопед „баотиан“ изгубил контрола и паднал на коловозот.  Во незгодата тој...
Хроника

Рачната бомба фрлена во Прилеп се изгаснала пред да експлодира

Рачната бомба што беше пронајдена пред кафе-бар во центарот на Прилеп на 10 јули околу пладне, била „кашикара” и била активирана, но се изгаснала и...
Хроника

Тетовец почина во соообраќајка во родното село

Педесет и шестгодишниот И.С. од тетовското село Челопек, вчера околу 9.30 часот во родното село додека возел „голф“ од засега непознати причини удрил во паркирано...
Хроника

Спасовски: Безбедносната состојба е стабилна, мирна и без индиции за нарушување

MIA Agencija
Безбедносната состојба е стабилна, мирна и нема никакви индиции за нарушување на целата територија на државата, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на...
Хроника

Во 10 сообраќајки, девет лица лесно повредени

MIA Agencija
Девет лица се здобиле со лесни телесни повреди во шест од вкупно десет сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје....
Хроника

Отстранета рачната бомба во Центарот на Прилеп

Отстранета е експлозивната направа – рачната бомба која беше пронајдена крај кафе-барот „Кафе ин” во центарот на Прилеп. Полицијата почна да го ослободува просторот за...
Хроника

Сообраќајка кај Башино Село

Горан Наумовски
Вчера во 15 часот било пријавено дека во близина на мост кај Башино Село С.А.(58) од Велес управувајќи мопед „лонџија“ со велешки регистарски ознаки паднал...
Хроника

Бугарин сакал да влезе во земјава со фалсификуван Зелен картон

Вчера утро на граничниот премин „Деве Баир“, при контрола на документи, бугарскиот државјанин И.Б.Т.(48) кој управувал камион „МАН“ со бугарски национални ознаки приложил меѓународната зелена...