Tag : гинекологија

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Отстранет тумор тежок пет килограми од матката на пациентка во струшката болница

Слободен печат
Струшката болница работи со полн капацитет. Сите оддели се достапни за пациентите, редовно се вршат прегледи и интервенции, информира директорот Мухамед Асани. Пред неколку дена,...
Вести Македонија Слајдер

Втор смртен случај на трудница за неполн месец: Почина 24 годишна девојка од скопско Студеничани

Слободен печат
Втор смртен случај на трудница во неполн месец. По септемврискиот на ГАК, кога почина 40 годишна бремена жена од Шуто Оризари, синоќа во болницата „Мајка...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сопругот на починатата родилка правдата ќе ја бара на суд (ВИДЕО)

Случајот со смртта на 40-годишната родилка Кадрие Јашар и нејзиното бебе на Клиниката за гинекологија и акушерство, деновиве ја тресе македонската јавност. Сопругот на починатата...
Вести Македонија Слајдер

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат
Родилка и нејзиното бебе вчера попладне починале на Клиниката за гинекологија. Четириесет годишната трудница К.Ј. од населбата Шуто Оризари, Скопје била примена во приемната амбуланта...
Македонија Слајдер

Црните оџаци во Чаир нема повеќе да чадат: Гинеколошката болница „Мајка Тереза“ продолжува на гас

Слободен печат
Завршена е гасификацијата на Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза” во Чаир што беше обележена како еден од најголемите загадувачи во Скопје од...
Вести Македонија

Д-р Игор Алулоски од ГАК: Mакедонската гинеколошка онкологија ја подигнуваме на европско ниво

Слободен печат
Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство и доктор Игор Алулоски, како главен истражувач се дел од значајна меѓународна студија-SUCCOR Study, објавена во интернационалниот журнал за гинеколошка онкологија. – Станува...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МЗ: Во болницата во Чаир евидентирано зголемување на бројот на породувања

Слободен печат
Во Специјалната болница по гинекологија „Мајка Тереза” во Чаир, евидентирано е зголемување на бројот на породувања во изминатите седум месеци, во споредба со истиот период...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Несекојдневно породување: На скопска Гинекологија се роди бебе во „воден превез“

Слободен печат
Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н. “en caul“...
Вести Македонија

Клиниката за гинекологија ќе добие брзи ПЦР тестови

Слободен печат
Директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Викторија Јовановска денеска разговарала со министерот за здравство, Венко Филипче кој и најавил дека деновиве Клиниката ќе добие...
Вести Регион

Ова е најубавата фотографија денеска (ФОТО)

Слободен печат
Објавата на специјалистот за гинекологија и акушерство, Небојша Марковиќ, кој работи во Клиничкиот центар во Србија, привлече големо внимание на најголемиот христијански празник – Велигден,...
MacedonianAlbanian