Tag : гинекологија

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Несекојдневно породување: На скопска Гинекологија се роди бебе во „воден превез“

Слободен печат
Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н. “en caul“...
Вести Македонија

Клиниката за гинекологија ќе добие брзи ПЦР тестови

Слободен печат
Директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Викторија Јовановска денеска разговарала со министерот за здравство, Венко Филипче кој и најавил дека деновиве Клиниката ќе добие...
Вести Регион

Ова е најубавата фотографија денеска (ФОТО)

Слободен печат
Објавата на специјалистот за гинекологија и акушерство, Небојша Марковиќ, кој работи во Клиничкиот центар во Србија, привлече големо внимание на најголемиот христијански празник – Велигден,...
Вести Македонија Слајдер

ГАК-Скопје: Зголемен бројот на предвремени породувања, од 9 до 13 април починати пет бебиња

Горан Наумовски
Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство-Скопје информира дека во последните седмици е зголемен бројот на предвремени породувања. Од 9 до 13 април починале пет предвремено...
Вести Македонија

Посебен режим на работа во гинеколошкиот оддел од Кумановската болница поради заразен персонал

Слободен печат
Посебен режим на работа се воведува од денеска на Гинеколошко-акушерското одделение во Општата болница Куманово, објавија од болницата. – Поради вонредната состојба со Ковид -19...
Вести Македонија

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат
Дваесет и седумгодишна пациентка од Куманово, која вчера се породила на скопската Клиника за Гинекологија е позитивна на корона вирусот, потврди за „Фокус“, директорката Викторија...
Вести Скопје Слајдер

Јовановска: Нема простор за паника кај трудниците, немаме податок за лош исход на заразени бремени пациентки

Слободен печат
Викторија Јовановска, директорка на Клиниката за гинекологија во Скопје во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за третирањето на трудниците во услови на коронавирус, како...
Вести Македонија

ГАК со апел до пациентките да се јават само во нужни ситуации

Бојана Нојиќ
Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје упатува апел до пациентките кои имаат закажано преглед преку „Мој термин” да се јават само во исклучително...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Дупла среќа- првите родени бебиња во 2020 се близначиња

На Универзитетската клиника за Гинекологија и акушерство, ведна по полноќ се родија близначиња. – Првото е женско, родено во 00:01, а второто е машко и...
Вести Македонија

Во државата годишно предвреме се раѓаат 600 бебиња

Слободен печат
Годишно во нашата држава се раѓаат 600 предвреме родени бебиња на кои покрај борбата за живот, правилната нега и грижа треба да им се овозможи...