• фон дер лајен

Фон дер Лајен: Сакаме Украина да победи во војната

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека воведувањето ембарго на руската нафта, објавено претходно оваа недела, нема да биде лесно, но дека ЕУ „не може долгорочно да и префрла пари на Русија, со оглед на нејзините вредности“. Таа истакна дека ЕУ мора да ја намали својата зависност од рускиот гас, додавајќи дека …

Фон дер Лајен: Сакаме Украина да победи во војната Read More »