5 C
Скопје

Tag : Европол

Вести Регион Слајдер

Европол: Албанија главен извор на дрога, пратките со канабис се транспортираат главно по морски пат до Италија

Слободен печат
Албанија останува главен извор на трговија со канабис во Европската унија и претставува закана за европската економија и општество. Ова е констатацијата содржана во последниот...
Вести Свет

Во Данска демонтирана нелегална фабрика за цигари, уапсени 13 луѓе

Слободен печат
Вкупно 13 лица беа уапсени во Данска за нивната наводна улога во шверц на фалсификувани цигари произведени во тајна фабрика, наменета за Велика Британија. Навремената...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Черими: До овој момент немаме податок за фалс вакцини во Република Северна Македонија

Слободен печат
Секторот за меѓународна полициска соработка е организациона единица која функционира во БЈБ при МВР. Јас како нејзин човек одговарам пред директорот на Бирото. Единицата е...
Вести Свет

Европол предупредува да се внимава на лажни потврди за тестови за коронавирус

Слободен печат
Полициската агенција на Европската унија (Европол) денес ги предупреди земјите да внимаваат на лажните потврди за тестирање за Ковид-19, бидејќи криминални банди се обидуваат да...
Вести Регион Слајдер

Не е синхронизиран филм: Бугарската полиција го конфискува бугарскиот пасош на „Рамбо“ во спектакуларна акција

И.И.
Бугарските власти соопштија дека разбиле криминален синџир, кој печател фалсификувани пари и документи со висок квалитет. Меѓу документите се наоѓал и лажен пасош со фотографија...
Вести Свет

Европол: Во Романија запленети речиси половина милион фалсификувани евра

Слободен печат
Во Романија се запленети речиси половина милион лажни евра, а власта со поддршка на европската полициска агенција Европол разби организирана криминална група која фалсификувала евра...
Вести Свет Слајдер

Европол: Совладан најопасниот малициозен софтвер во светот

И.И.
 Властите во неколку земји, вклучувајќи ги Холандија, Германија, САД, Велика Британија и Франција, ја презедоа контролата врз најопасниот малициозен софтвер во светот, соопшти денеска европската...
Вести Свет Слајдер

Европол предупредува на опасноста од лажни вакцини против Ковид-19

Слободен печат
Директорката на Европол, Катерина Де Бол денеска предупреди на опасноста од потенцијални лажни вакцини против Ковид-19. Таа истакна дека криминалците најверојатно би се обиделе да...
Вести Свет

Голема акција на Европол низ Европа: Уапсени се 667 луѓе, разбиени се 25 криминални организации

Слободен печат
Во акција на Европол низ Европа уапсени се 667 луѓе, разбиени се 25 криминални организации и запленети се дрога и допинг-супстанции вредни 73 милиони евра....
Спорт Фудбал

СКАНДАЛ: Половина лига во Молдавија вклучена во местење на натпревари

Слободен печат
Дури пет од 10 екипи кои се натпреваруваат во првата молдавска лига учествувале во местење на натпревари. Европол и молдавските власти задолжени за борба против...