Tag : дубровник

Вести Свет

Авион слетал принудно во Дубровник откако патник починал од срцев удар

Слободен печат
Патнички авион кој летал од Дизелдорф кон египетскиот град Марса Алам, денеска насилно слетал во Дубровник откако еден од патниците починал од  срцев удар. Информациите...
Вести Регион

Густата магла повторно пренасочи авион од Белград во Дубровник

Слободен печат
Авион на германската компанија „Луфтханза“ на линијата Франкфурт – Белград денес попладне непланирано слета на аеродромот во Дубровник поради густата магла во Белград. Директорот на...
Еспресо Шоу биз

Ќе ви го крене притисокот: Карлеуша објави видео од нејзината хотелска соба (ВИДЕО)

Слободен печат
Српската ѕвезда Јелена Карлеуша вечерва настапува во Дубровник, а по тој повод  таа го најави својот настап преку социјалните мрежи. Ј.К. објави провокативно видео од...
Еспресо Шоу биз

„Хирургот трипати ме удри по задникот“: Брена дошла во болница во бикини, а тоа што ѝ се случило ќе го памети цел живот!

Слободен печат
За време на својата богата кариера, Лепа Брена се пробала и како актерка, а филмот „Ајде да се сакаме“, во кој ја играше главната улога...
Вести Регион

Хрватските сеизмолози предупредуваат за можен земјотрес во Дубровник

Слободен печат
Сеизмолошкиот завод на Хрватска предупредува дека Албанија е изразито сеизмолошко активно подрачје, а Дубровник е продолжение на таа сеизмичка област. – Кога станува збор за...
Вести Регион

ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Паднати стебла и силен ветер го кочат сообраќајот

Слободен печат
Хрватска е погодена од бура, која создава големи проблеми во сообраќајот, посебно на приморјето каде дува многу силен ветер. На Јадранската магистрала можни се одрони,...
Вести Регион

Црвен метеоаларм во Дубровник: Службите се подготвени за голема временска непогода

За поголем дел од Хрватска денес е прогласен црвен метеоаларм. Во Дубровник е издадено посебно предупредување: Ударите на одредени места достигнаа дури 143 километри на...
Вести Регион

ЗЕМЈОТРЕС од 4,4 степени регистриран во Дубровник

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на...
Вести Економија

Радикален потег на „пренаселениот“ хрватски град: Дубровник забранува нови ресторани

Слободен печат
Досега Дубровник се бореше со ефектите од прекумерниот туризм со ограничување на бројот на крстаречки бродови кои пристигнуваат на градско пристаниште, намалувајќи го бројот на...
Вести Македонија

Грабеж во Дубровник, украдени пари од аеродромот

МИА агенција
Во Дубровник утрово се случи голем грабеж кога вооружени лица украле пари кои ги пренесувале чуварите од аеродромот. Околу 7 часот и 30 минути, двајца...