Tag : документ

Вести Македонија

МОН објави концепт и бара сугестии за далечинско учење во основните и средните училиште

Слободен печат
Министерството за образование и наука јавно објави Концепт за развивање систем за образование од далечина во основните и во средните училишта во Македонија. Оттаму бараат...
Вести Економија

Големите европски економии бараат сеопфатен план за раст на индустријата

Слободен печат
Индустриските здруженија на Италија, Германија и Франција подготвија документ со кој ги повикуваат владите и институциите на ЕУ на амбициозен одговор и европско обновување без преседан, кое како...
Вести Свет

Европол: На пазарот излегоа лажни средства за заштита од корона

Слободен печат
Германскиот весник „Шпигел“ објави итерен полициски документ на Европол во кој се предупредуваат земјите членки дека криминалци им нудат на државните институции и болници фалсификувани...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Овој документ откри кое име го користи принцот Хари откако го напушти кралството

Слободен печат
Принцот Хари последниот ден од март официјално ги остави сите кралски и воени должности и заедно со неговата сопруга повеќе не ја користат титулата „HRH“...
Спорт Фудбал

ФИФА донесе одлука за договорите на играчите и исплатите на трансферите

Слободен печат
ФИФА во интерен документ на кој работеше посебна работна група задолжена за коронавирусот, донесе одлука според која важечките договори на играчите и тренерите треба да...
Вести Економија

За ноќна смена треба да пополните образец на страната на СКМ

Слободен печат
Компаниите кои работат во смени и се регистрирани за ноќна работа можат на интернет страницата на Стопанската комора на Македонија (www.mchamber.mk) да го најдат образецот...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски ќе го потпише Инструментот за пристапување кон Северноатлантскиот договор

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе го потпише Инструментот за пристапување на Република Северна Македонија кон Северноатлантскиот Договор. – Денеска ќе го потпишам Инструментот за пристапување...
Вести Македонија

Од идната недела Македонија и официјално 30. членка на НАТО

Слободен печат
Северна Македонија денеска пристапува кон испраќање на документот за ратификација на Протоколот за пристапување во НАТО, откако тоа претходно го сторија сите земји-членки, најави денеска...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Коста Петров: Супер си е документот, нема ништо лошо во тоа да бараме примерно однесување

Мирослава Бурнс
Нема ништо спорно во тоа да се побара примерно и професионално однесување од членовите на СДСМ. Вака потпретседателот на партијата, Коста Петров, за „Слободен печат“...