• дмитриј песков

Кремљ се пофали со „значителниот напредок во демилитаризацијата на Украина“

Кремљ денеска објави дека Русија „постигна значителен напредок кон демилитаризација на Украина“, што беше една од првичните цели на руската инвазија, која започна пред 10 месеци. Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател, денеска беше прашан од новинарите за изјавата на Путин според која „украинскиот воено-индустриски комплекс, ако веќе не е сведен на нула, оди во …

Кремљ се пофали со „значителниот напредок во демилитаризацијата на Украина“ Read More »