Tag : датум

Вести Избори 2020 Слајдер

Димитров: Датумот за преговори е 16 јули, ЕУ очекува да продолжиме по реформскиот пат

Слободен печат
Ако ние продолжиме по овој зацртан пат, пристапните преговори ќе бидат отворени за време на германското претседателство со Советот на ЕУ, истакна носителот на листата...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Доколку опозицијата ги бојкотира изборите, многу е морално пред јавноста да ги напуштат институциите (ВИДЕО)

Слободен печат
Сите одлуки во делот на справувањето со здравствената и економската криза, Владата ги носеше врз база на експертските мислења, институциите покажаа дека можат да ја...
Вести Македонија

Течат изборните рокови, ВМРО-ДПМНЕ бара избори кон средината на јули

Миа Агенција
По завршување на четвртата вонредна состојба и непрогласување нова, течат роковите за предвремените парламентарни избори, кои првично требаше да се одржат на 12 април, но...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Ако не се договорат политичките лидери за датумот, срамота е да одиме кај Пендаровски

Слободен печат
Петти јули е законски определен датум за избори во моменталната состојба, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва во Клик Плус на ТВ 21. -Ако...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ е за избори по завршување на пандемијата, СДСМ и ДУИ остануваат на ставот за 5 јули

Слободен печат
За да се запазат роковите треба да се одржат парламентарни избори на 5-ти јули, повтори синоќа техничкиот премиер Оливер Спасовски, а со истиот став е...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Новите 14 дена се доволни за партиите да го договорат датумот за изборите

Слободен печат
Според претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери, новите 14 дена вонредна состојба се доволно време за партиите да го определат датумот кога би требало...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Има шанси 5 јули да преживее како изборен датум

Советот за безбедност, што го свика претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска напладне ќе ја анализира здравствено-економската состојба и ќе решава дали ќе продолжи вонредната...
Вести Македонија Слајдер

В сабота ќе се одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба, партиите се уште без договор за датум за избори

Слободен печат
Советот за безбедност в сабота на пладне во претседателската вила „Водно” ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Сабота е последниот ден кога истекува третата...
Спорт Фудбал

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат
И дефинитивно е познат датумот кога ќе се рестартираат возбудувањата во најсилното англиско првенство. Како што информираат британските медиуми, Премиер лигата ќе ја продолжи сезоната...
Вести Македонија

Османи: Ако деновиве продолжи интензивната комуникација меѓу партиите, мислам дека може да се сретнеме некаде околу 5 јули

Слободен печат
Мислам дека разликите помеѓу политичките партии вклучувајќи ги и најекстремните позиции по однос на датумот за избори, не се разликуваат повеќе од десет -петнаесет дена....