18.8 C
Скопје

Tag : данок

Вести Регион

Вучиќ најави укинување на годишниот данок на доход

Слободен печат
Ќе се укине обврската за плаќање на годишен данок на доход за граѓани под 40 години, најави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ, во обраќањето...
Вести Скопје Слајдер

Град Скопје го врати данокот на оштетените граѓани во измамата при купопродажба на станови

МИА Агенција
Град Скопје го врати платениот данок за промет со недвижности на оштетените граѓани во измамата при купопродажба на станови, кои, покрај капар од 18 илјади...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ако ви се јави 1 денар долг на даночната пресметка, не го плаќајте

Весна Дамчевска
Дел од граѓаните  во Годишната даночна пресметка, која требаше да се потврди до 31 мај, забележале долг од 1 денар. Тие се збунети и не...
Жена Живот Магазин Магазин слајдер

Зошто жените стареат побрзо од мажите?

Слободен печат
Се покажа дека жените стареат побрзо од мажите. Тоа не е изненадување затоа што има многу причини за тоа – од бременост до менопауза, но...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ким Кардашијан – Газдарица од пеколот: Седум поранешни вработени ја тужат старлетата, а причините се неверојатни!

Слободен печат
Најпознатата ријалити ѕвезда во светот можеби дава милиони на тривијалности и од неодамна е официјално и милијардерка, но изгледа не е така расположена за да...
Вести Свет Слајдер

Наследницте на „Самсунг” мора да платат 10,8 милијарди долари данок на наследство

Слободен печат
Над 10,8 милијарди долари за данок за наследство треба да платат наследниците на Ли Кун Хи, претседател на телекомуникацискиот гигант Самсунг, кој почина во октомври,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Роберт Де Ниро во криза поради разводот: Актерот работи по 12 часа, без одмор

Слободен печат
Славниот актер Роберт Де Ниро и Грејс Хајтауер во моментот поминуваат низ бракоразводната парница која на актерот наводно му го згорчила животот и значително влијаела...
Вести Свет

Гутереш: Да се оданочат сите кои се збогатиле за време на пандемијата

Слободен печат
Светските влади треба да размислат за „солидарно“ оданочување на лица кои се збогатија за време на пандемијата на коронавирус со цел да се намали екстремната...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Трета ноќ по ред штрајкуваат хонорарците од Србија што работат на Интернет

Илинка Иљоска
Пред Националното собрание во Белград, во тек е третата вечер од протестот на Здружението на хонорарни работници на Интернет, кои ќе спијат во три големи...
Свет

Најбогатите Американци годишно затајуваат 175 милијарди долари данок

Слободен печат
Најбогатите Американци годишно избегнуваат да платат 175 милијарди долари данок, па американските власти планираат да ги финансираат најголемите инвестиции во инфраструктурата со зголемување на даноците...