Tag : данела арсовска

Вести Македонија Слајдер

Арсовска: Ако не помогне владата, во октомври нѐ очекува втор бран на отпуштања

Слободен печат
Ако Владата не им помогне на компаниите сега и веднаш, во октомври ќе следува нов бран на отпуштања, рече претседателката на Сојузот на стопански комори,...
Вести Економија

Арсовска: Зголемен пласман на македонските производи ќе помогне за економски раст

Слободен печат
Затворањето на економијата и ограниченото движење поради рестриктивните мерки за спречување на ширењето на корона вирусот ја предизвика најдлабоката рецесија на економија за што е...
Вести Економија Слајдер

Арсовска: Состојбата е влошена, компаниите секојдневно запаѓаат во долгови (ВИДЕО)

Слободен печат
Изготвување протоколи за работа за сите дејности без исклучок, овозможување побрз проток на границите и задржување на постојните или склучување нови договори за извозно ориентираните...
Вести Економија

Битиќи на средба со ССК: Владата е отворена за сите конструктивни предлози од бизнис секторот

Слободен печат
Владата ќе биде отворена за сите конструктивни предлози кои произлегуваат од бизнис секторот, порачал вицепремиерот за економски прашања и координација на економските сектори Фатмир Битиќи...
Вести Економија

Арсовска: Неопходна е соработка на приватниот и јавниот сектор за поголема доверба во институциите

Слободен печат
Имплементирање мултирателарен систем за олеснување на трговијата и на инвестициите, воспоставување контролиран раст на е-трговијата преку посебни договори со особено внимание за потребите на микро,...
Колумни

Кој се плаши од средната класа?

Данела Арсовска
Податоците покажуваат дека во Македонија 455.000 граѓани, односно околу 22 отсто од населението, живее во сиромаштија, што нė рангира меѓу првите во Европа. Истовремено, најбогатите 1...
Ви Препорачуваме Жена Магазин

ИНТЕРВЈУ Данела Арсовска: Имаме голема мотивација за уште поактивна поддршка на жените

Ј.К.Д
Најголемата независна деловна организација кај нас и водечка деловна мрежа, Сојузот на стопански комори на Македонија, за претседател има жена, Данела Арсовска, која е наша...
Колумни

Поддршка на иновативно претприемништво наместо реиндустријализација

Данела Арсовска
Политичките партии постигнаа договор за парламентарни избори среде пандемија. Штета е што не постигнаа и консензус да поддржат економски мерки за спас, кои ќе помогнат...
Ви Препорачуваме Колумни

Мерки за економски спас

Данела Арсовска
Шокот за глобалната економија од ковид-19 e побрз и посериозен од оној предизвикан од глобалната финансиска криза во 2008 година. За разлика од тогаш, негативниот...
Колумни

Кризен менаџмент на македонски начин

Данела Арсовска
Секој одговорен лидер мора да има разработено сценарио за кризна состојба дури и во ситуациите кога таа не е ниту на повидок. Додека се работи...
MacedonianAlbanian