Tag : Дачиќ

Вести Регион

Дачиќ: Србија ги отвара границите на 1 јуни, чекаме одговор од регионот за нашите граѓани

Слободен печат
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави денеска дека Србија ќе ги отвори своите граници со Црна Гора, Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Албанија...
Вести Регион

Дачиќ: Ќе ја отвориме границата со Унгарија, со другите соседи преговараме

Слободен печат
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска дека Србија со Унгарија постигнала договор за отворање на границата за патници, додека со Романија и...
Вести Регион

Дачиќ: Имаме други вработени во Владата и во министерствата кои се заразени

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска потврди дека државниот секретар во Министерството за животна средина Бранислав Блажиќ е заразен со новиот коронавирусот....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Телефонски разговор Дачиќ-Димитров: Итно решение за македонските патници на српска граница

МИА Агенција
Министрите за надворешни реаботи на Србија и Северна Македонија, Ивица Дачич и Никола Дитров, вечерва имаа телефонски разговор околу „заштитните мерки во борбата против Ковид-19“,...
Забава Магазин

Српскиот министер Дачиќ повторно се фати за микрофонот: Овој пат друштво му правеше малиот Љуба Станковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат
Така беше и овој пат, кога на една церемонија во Белград запеал на присутните. Меѓутоа Дачиќ овој пат имаше помош. До него беше малечкиот талент...
Вести Регион

Дачиќ: Белград не крие ништо во врска со воената соработка со Русија

МИА Агенција
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека Белград не крие ништо во врска со воената соработка, не само со Русија, порачувајќи дека нема да...
Вести Регион

Дачиќ: Сиера Леоне го повлече признавањето на Косово

Слободен печат
Министерот за надворепни работи на Србија, Ивица Дачиќ за Танјуг има изјавено дека Сиера Леоне го повлече признавањето на Косово како независна држава. Дачиќ во...
Вести Регион

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Слободен печат
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот...
Вести Регион

Дачиќ во Кина изрази солидарност за борбата со „демонската“ болест

МИА Агенција
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска во Пекинг се сретна со својот кинески колега, министерот за надворешни работи, Ванг Ји, наведува српското МНР. Како...
Вести Регион Слајдер

Дачиќ: Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Слободен печат
Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд Принцес”, се заразени со коронавирус, изјави денеска српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. Во...