23 C
Скопје

Tag : бубрези

Вести Македонија Слајдер

Бубрезите од донорот на срцето ќе се трансплантираат денеска, коските во наредните денови

Слободен печат
Пациентот кој денеска го прими срцето од донор е на возраст од 22 години и има сериозно заболување што го оштетува срцето, соопштија од Министерството...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Силвана Костиќ од Скопје крајно разочарана од институциите: Во пандемија ми ја укинаа туѓата нега, нови бубрези нема да ми пораснат!

Мирослава Бурнс
Силвана Костиќ од Скопје е пациентка на дијализа 21 година. На почетокот, морала да поднесува документи за добивање надоместок за туѓа нега од 4.500 денари...
Вести Македонија

Караџовски: Британскиот сој е чудовиште, нагло ги зафаќа белите дробови, главата, срцето, бубрезите

Слободен печат
Претседателот на Комисијата за заразени болести, доктор Жарко Караџовски во емисијата „Само интервју” на телевизија Канал 5 предупреди дека британскиот сој на корона вирусот е...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Како да знаете дали нешто не е во ред со бубрезите

Слободен печат
Со оглед на тоа што некои знаци можат да бидат мошне суптилни, важно е да ги препознаете доволно рано за да спречите трајно оштетување. Намалената...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Список на намирници кои ќе го спречат настанувањето на бубрежни камења

Слободен печат
Поради губење на течноста, се создава помалку урина па поретко уринирате, а тоа им овозможува на минералите кои формираат камења да почнат да се таложат...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Седум знаци ја откриваат опасноста: Како да знаете дали нешто не е во ред со бубрезите

Слободен печат
Намалената функција на бубрезите може да се појави врз основа на широк спектар на состојби. Со оглед на тоа што некои знаци можат да бидат...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали диуретиците се штетни за бубрезите?

Слободен печат
Диуретик е лек кој го зголемува степенот на уринирање и со тоа обезбедува присилна диуреза. Постојат повеќе групи на диуретици. Сите диуретици го зголемуваат исфрлањето...
Вести Економија

Бислимовски доби бубрези како подарок во телевизиска дебата (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бисмиловски, од својот соговорник во дебатната емисија на „Клан Македонија“, во врска со поскапувањето на струјата за 7,4...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Седум знаци ја откриваат опасноста: Како да знаете дали нешто не е во ред со бубрезите

Слободен печат
Со оглед на тоа што некои знаци можат да бидат мошне суптилни, важно е да ги препознаете доволно рано за да спречите трајно оштетување. Намалената...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Дознајте колку е штетна солта и со што можете да ја замените!

Васко Спасоски
Прво, не секоја сол е единствено штетна. Солта е штетна затоа што се добива со хемиски третман на морска сол – тоа е чист натриум...