12.8 C
Скопје

Tag : Библиотека

Вести Култура

ВИДЕО | Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше на состојбите

Слободен печат
Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше за состојбите, за тоа има документи. Откако медиумите објавија фотографии кои ја прикажуваат руинираноста на...
Култура

На Битола ѝ се случи библиотека полна со човечки „книги“

Слободен Печат
Библиотеки полни со човечки „книги“ се сѐ почеста појава во светот. Претставуваат сјаен начин за надминување на предрасудите, како и за поврзување на луѓето во...
Вести Македонија

Подвижната библиотека во Штип одбележува 18 години постоење

Слободен печат
Штипската библиотека „Гоце Делчев” денеска одбележува 18 години од постоењето на Инфо бусот, односно подвижната библиотека, која има за цел книгата да ја доближи, но...
Вести Македонија

Делчевската библиотека го заокружува процесот на електронско издавање книги

Слободен печат
 Јавната локална библиотека „Илинден” од Делчево го заокружува процесот на електронско издавање книги. За дореализирање на активноста е во тек процес на изготвување електронска членска...
Забава Магазин Магазин слајдер

Работи кои ниту еден библиотекар нема да ви ги каже, а треба да ги знаете!

Слободен Печат
Што се смее и не смее во библиотека, што се може да сретнете, какви заблуди имаат луѓето кога се во прашање книгите, а и нивната...
Вести Македонија

Се уредува пехчевската библиотека „Кочо Рацин”

МИА Агенција
Во тек е реновирање на просторот во матичната библиотека „Кочо Рацин” во Пехчево. Според информациите од директорката Габриела Костадинова, освен реновирањето на просторот, ќе се...
Вести Регион

Ердоган отвора грандиозна библиотека во Претседателската палата: Ќе работи 24/7, а полиците се долги 200 километри

Слободен печат
Шефот на Одделението за библиотеки при кабинетот на турскиот претседател Ајхан Туглу рече дека изградбата на Народната библиотека започнала во 2016 година. Таа зафаќа простор...
Вести Култура

Поглед на најубавата манастирска библиотека во светот

Од најмалку две причини треба да се посети гратчето Адмонт во Австрија. Првата е неверојатната природа, а втората – библиотеката Аби, изградена во 1776 година,...
Вести Македонија

Нова библиотека за осудениците во штипскиот затвор

Слободен печат
Нова библиотека со околу 800 нови книги добија осудениците во штипскиот затвор. Директорот на Затвор – Штип, Мики Тодоров за МИА вели дека и претходно во...
Вести Култура

Најубавата библиотека во светот е близу до вас, ви ја откриваме

Јасмина Кантарџиева Димков
Ако патот ве води во Венеција, а благодарение на ефтините авио-линии од Скопје, сѐ повеќе Македонци го посетуваат овој романтичен италијански град, и ако сте...