Tag : безбедност

Вести Македонија

СКСЗМ бара надлежните институции да преземат мерки и активности за подобрување на безбедносната состојба во земјава

Слободен печат
Стопанската комора на северо-западна Македонија (СКСЗМ) преку пишано соопштение искажува, како што велат, длабока загриженост за безбедносната состојба во земјата, особено во врска со вооружениот...
Вести Економија

Туристите се добредојдени, но мора да ги почитуваат мерките

Слободен печат
Грчкиот министер за туризам, Хари Теохарис, ги повика туристите престојното лето да ја посетат Грција, но напомена дека ќе мора да се придржуваат до мерките...
Вести Македонија

Советот за безбедност ќе одлучува за продолжување на вонредната состојба

Советот за безбедност на Република Македонија денеска ќе одржи седница на која се очекува да расправа и донесе одлука за продолжување на вонредната состојба во...
Вести Македонија

Преку донации ќе се обезбедат 15.000 маски за полицајците

Слободен печат
Македонскиот полициски синдикат со донации ќе обезбеди вкупно 15.000 заштитни маски за полициските припадници кои, заедно со медицинскиот персонал, се најзагрозени од корона вирусот. Синдикатот...
Вести Македонија Слајдер

Лидерите на политичките партии ќе пресечат за изборите

Слободен печат
Лидерите на политичките партии на средба треба заедно да ја донесат одлуката за одложување на изборите, денеска прво треба завршиме со Советот за безбедност, рече...
Вести Македонија

РСБСП: Да не се користи ситуацијата со коронавирусот за дивеење по улиците

Слободен печат
Голем број сообраќајни незгоди, повредени и загинати лица бележи статистиката деновиве, иако е намален интензитетот и на моторизираниот и на немоторизираниот сообраќај поради мерките за...
Вести Регион

Грчки власти: Границите на земјата се отпорни и безбедни

Слободен печат
Денеска сме во северен Еврос, заедно со началникот на Генералштабот на армијата, господинот Флорос, за да испратиме силна порака до сите дека Грција ги штити...
Вести Регион Слајдер

Итен состанок на Советот за национална безбедност на Словенија поради ситуацијата во Италија

МИА
Поради брзото ширење на коронавирусот во Италија, словенечките власти го свикаа Советот за национална безбедност, јави дописникот на МИА од Љубљана. И покрај тоа што...
Вести Регион

Анкета: Најопасни за безбедноста на Косово се корупцијата, невработеноста и Србија

МИА Агенција
Најголеми опасности по националната безбедност на Косово претставуваат корупцијата, невработеноста и државата Србија, сметаат најголемиот дел од граѓаните опфатени со истражувањето на Косовскиот центар за...
Вести Скопје

Сообраќајот пред училиштата во Кисела Вода ќе се успорува со лежечки полицајци

Слободен печат
На главните сообраќајници пред општинските основни училишта „Св. Климент Охридски”, „Кузман Јосифовски-Питу” и пред градинката „Сончоглед” во Кисела Вода, денеска се поставени платоа за успорување...