4 C
Скопје

Tag : безбедност

Вести Хроника

872 санкции за брзо возење на територијата за цела држава

Слободен печат
Во текот на вчерашниот ден (21.2.2021) Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат...
Вести Македонија Слајдер

Новиот Закон за безбедност и здравје при работа се очекува до крајот на годинава

Слободен печат
Законот за безбедност и здравје при работа е донесен во 2007 година и оттогаш се направени низа истражувања кои покажуваат дека не е постигнат очекуваниот...
Вести Македонија

РСБСП: Техничка проверка на возилото пред патување во зимски услови

Слободен печат
Со оглед на фактот дека временските услови во зима значително влијаат на безбедноста на патниот сообраќај, особено важно е возилото да биде технички исправно. Затоа,...
Вести Македонија Слајдер

Заев: С. Mакедонија стана фактор за стабилност во регионот како дел од моќното НАТО семејство

Слободен печат
Северна Македонија стана фактор за стабилност во регионот, извозник на безбедност и земја во која граѓаните и децата имаат сигурна иднина. Сите ние заедно, со...
Вести Свет

Советот за безбедност на ОН изрази длабока загриженост за состојбата во Мјанмар

Слободен печат
Советот за безбедност на ОН денеска усвои декларација за Мјанмар, во која изразува „длабока загриженост” за наметнатата вонредна состојба и бара ослободување на „сите уапсени”,...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Оваа Влада никогаш нема да посегне кон цензура

МИА Агенција
Оваа Влада е демократска и никогаш нема да посегне кон цензура. Против лажните вести се бориме со вистината и со нашите чекори досега не сме...
Вести Македонија Слајдер

Филипче уверува: Сите вакцини се безбедни, не постои законска пречка за увоз на која било од нив

Слободен печат
Имаме начин да увеземе од која било вакцина против ковид-19 и не постои никаква законска пречка за тоа, рече министерот за здравство, Венко Филипче во...
Вести Свет

„Си-Ен-Би-Си“: Претставничкиот дом на САД ќе направи детална анализа на безбедносните пропусти при упадот во „Капитол“

Слободен печат
Претставничкиот дом на САД ќе направи детална анализа на безбедносните пропусти што им овозможија на луѓето кои протестираа да упаднат на „Капитол“ на 6 јануари,...
Живот Магазин Свет Семејство

Ова се најбезбедните држави во кои шансите да доживеете земјотрес или друга природна катастрофа се најмали

В.Т.
Поради разорните земјотреси кои годинава го тресеа тлото во Хрватска, многумина барем еднаш помислија дека би сакале да се преселат во земја без чести потреси....
Вести Македонија

Спасовски: Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Штип, стабилна без индиции за нејзино нарушување

Слободен печат
Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Штип е мирна, стабилна, без никакви индиции за нејзино нарушување, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по денешната...