29 C
Скопје

Tag : барања

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Владата ги прифаќа барањата на медиумите и медиумските работници – ќе се основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Слободен печат
Владата по опсежни анализи и дебати, како и консултации со домашни и меѓународни институции, смета дека се прифатливи најголем дел од барањата на медиумите и...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Ходаи: Има ученици кои сакаат да учат од печатени учебници, да не им се одзема тоа право

Михаило Донев
Секој ученик има сопствено право да бира од што ќе учи – дали од хартиен или дигитален учебник, изјави на денешната орес-конференција лидерот на Средношколскиот...
Вести Македонија

50 отсто од сметководителите биле болни од ковид, бараат пролонгирање на роковите за годишните сметки

Слободен печат
Од почетокот на пандемијата вкупно 49,2 отсто од сметководителите имале КОВИД, а над 54 проценти од нив биле болни во најкритичниот период, од декември до...
Вести Скопје

Нов протест на угостители и музичари во Скопје: Од среда најавија дека секој ден ќе бидат на улица до исполнување на нивните барања

Слободен печат
Сопствениците на ресторани за организирани прослави, на ноќни клубови, на фото студија и музичари денеска повторно протестираа и ги повторија нивните барања до Владата. Тие...
Вести Македонија Слајдер

Платформа за родова еднаквост: До 8 март да се поднесат кривични пријави против сторителите во „Јавна соба“

Михаило Донев
Очекуваме до 8 март да започне постапката против сторителите во случајот „Јавна соба“. Во спротивно повторно ќе излеземе на протест, изјави на денешната прес-конференција Бојана...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Отворени сме преку дијалог да најдеме компромисно решение за барањата на средношколците за државната матура

Слободен печат
Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и натамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона-кризата е потребно...
Вести Македонија Слајдер

ФОТО I Роднини на обвинетите во случајот „Монструм” со барање: Разрешување на обвинителката Фетаи

Слободен печат
Погрдни зборови за обвинителката Фатиме Фетаи и барања за нејзино разрешување, скандирање „УЧК“ и апел за интервенција од меѓународната заедница за, како што велат, да...
Вести Македонија

Приватните стоматолози со барања до Владата: Да бидеме опфатени со петтиот пакет на мерки

Слободен печат
Освен едно писмо од Владата во кое сме информирани дека нашите барања се препратени до Фатмир Битиќи, заменик на премиерот задолжен за економски прашања, координација...
Вести Македонија Слајдер

Сами си прават комисија по закон, сами си прават проценка: Поднесени првите барања за штета од пожарот во ТЦ „Глобал“

Слободен печат
Сопствениците и корисниците на деловни објекти, кои претрпеа штети од пожарот во Трговскиот центар „Глобал” во Струмица, почнаа да доставуваат барања за финансиска помош до...
Вести Македонија Слајдер

Јотова: Во преговарачката рамка за С. Македонија да се вметнат бугарските барања за Договорот за добрососедство

Слободен печат
Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговарачката рамка за Северна Македонија со Европската Унија (ЕУ), со кои треба да се...