Tag : барања

Вести Економија Слајдер

Наместо строги протоколи – препораки, еве што друго побараа угостителите

Слободен печат
Независната угостителска комора (НУК) денеска на состанокот на Кординативното тело што се одржа во Министерството за економија ги достави предлозите за краткорочни и долгорочни мерки....
Магазин Магазин слајдер Сцена

Кај нив ништо не е бесплатно: Меган и Хари создадоа список со барања за секое јавно појавување!

Слободен печат
Сумата што тие ја бараат, а за која се претпоставува дека е околу еден милион американски долари за секој говор, мора да се плати директно...
Вести Регион

Додик бара селење на Амбасадата на БиХ во Ерусалим, Комшиќ бара признавање на Косово

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик денеска поднесе барање за одржување на вонредна седница на Претседателството заради релокација на Амбасадата на БиХ од...
Вести Македонија

Барања на лозарите: Зголемување на ниските откупни цени и субвенции за извезените количини грозје

Слободен печат
Лозарите од Тиквешко, како најголем лозарски регион во државата, денеска побараа решавање на проблемите околу ниските откупни цени за килограм грозје. Претседателот на Здружението „Тиквешки...
Вести Економија

Бизнисмените со барања до Владата, Заев најави стабилност и предвидливост

Слободен печат
Соодветна финансиска поддршка за компаниите во четвртиот пакет мерки за да се надмине кризата што ја предизвика пандемијата со Ковид-19, значително намалување на парафискалните давачки...
Вести Македонија

Синдикатот на полицијата со барања до новиот министер Спасовски

Слободен печат
Синдикатот на полицијата во Македонија (СПМ) веднаш по изборот на новата Влада испрати барања до новиот министер за внатрешни работи Оливер Сапсовски. Од него бараат...
Вести Македонија

МЗ: Дел од барањата на средношколците се веќе дел од планот на Комисијата за почеток на учебната година

Слободен печат
Утрово, на состанокот на Комисијата за заразни болести, присуствуваа и претставници од Сојузот на средношколци. На редовната координација, од страна на претставниците на комисијата им...
Вести Македонија

Притисокот врз Мицкоски продолжува, иницијативниот одбор за денес закажа нова прес-конференција

Слободен печат
Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со притисокот врз лидерот на партијата Христијан Мицкоски, да одговори на барањата на незадоволните членови во...
Вести Скопје

Град Скопје: Остануваат средства за уште околу 3.000 барања за субвенции за инвертери

Слободен печат
Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери поднесени се 2.150 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.000 барања, информираат од Град Скопје....
Вести Економија

Во петок истекува рокот за барања за субвенции во земјоделството

Слободен печат
Уште пет дена, односно заклучно со петок (31.07.2020), земјоделците имаат рок за поднесување на барања за субвенции за Програмата за директни плаќања 2020 година. Во овој...