• атиџе муратова

ФОТО | Анонимен битолчанец го купил портретот на Атиџе! Почетната цена беше 10.000 денари

Хероината на легендарниот македонски документарец „Медена земја“, Атиџе Муратова, вчера наполни 58 години. По тој повод, нејзината голема пријателка, водителката и музичарка Сузана Турунџиева организираше хуманитарна акција. На продажба беше понуден портрет на Атиџе, изработен во техника акрил на платно, дело на ликовниот уметник Саше Милевски. „Стартуваме со роденденска хуманитарна аукција по повод 58-от роденден …

ФОТО | Анонимен битолчанец го купил портретот на Атиџе! Почетната цена беше 10.000 денари Read More »