16 C
Скопје

Tag : Ангел Димитров

Вести Економија Слајдер

Ангел Димитров: Договорите за работа на определено работно време се користеа за полесен отказ

Слободен печат
Ангел Димитров од Организација на работодавачи во емисијата 24 Отворено вели дека се согласува со скратувањето на договорите за работа на определено време. Во Македонија...
Вести Македонија

Димитров: Петтиот пакет на мерки задоцнет но ќе има позитивен ефект врз стопанството

Слободен печат
Петтиот сет на економски мерки, иако задоцни сепак ќе даде позитивни ефекти за зачувување на работните места и отварање на фабричките хали, е ставот на...
Вести Економија Слајдер

Димитров: Изворите на свежи пари се лимитирани, а резервите се истопија

Соња Кириџиевска
Во моментот е повеќе од јасно дека компаниите веќе не може да сметаат на државните пари, за февруарската или за мартовската плата, бидејќи е неизвесно...
Вести Македонија Слајдер

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Слободен печат
Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Средновековниот и раноосманлискиот период во македонските учебници тема на 11. средба на македонско-бугарската Комисија

Слободен печат
Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и...
Вести Македонија Слајдер

Ѓорѓиев: Покорисно е да се даде личен придонес во научната дискусија одошто да се споделуваат еднострани политички толкувања и желби

Слободен печат
Многу покорисно е да се даде личен придонес во научната дискусија во рамки на Комисијата одошто јавно да се споделуваат еднострани политички толкувања и лични...
Вести Македонија

Ангел Димитров: Политичарите сакаат напредок, но македонските историчари прават се да не се случи тоа

Слободен печат
Со загриженост ја очекувам новата средба на заедничката бугарско-македонска Комисија за историски прашања, но се надевам дека ќе направиме барем еден мал чекор напред, изјави...
Вести Македонија Слајдер

Германија е оптимист за почетокот на преговори и покрај спорот меѓу Скопје и Софија

Лука Андреев
Германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн, останува оптимист за европерспективата на Македонија. Таа за време на работниот појадок со министерот за надворешни работи Бујар Османи...
Вести Економија Слајдер

Спасовски: 60 отсто повисока минимална плата за две и пол години

Слободен Печат
Техничкиот претседател на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Организација на работодавачи,...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Колку повеќе е навлезена политиката, толку посурова е битката меѓу политичките чинители

МИА Агенција
По овие избори би требало да се направи обид за еден политички консензус во однос на концептот техничка влада, вели шефот на дипломатијата во интервјуто...