Tag : ана анастасовска

Ви Препорачуваме Колумни

Кланицата на Мицкоски

Епидемијата од коронавирусот во државава полека стивнува, бројот на новозаразени е се помал, и полека, полека животот ќе почне да се враќа во нормала, секако,...
Ви Препорачуваме Колумни

Наум со песна ќе не лечи!

Пејачот Наум Петрески вчера демонстративно објави: Нема да го почитувам карантинот, ќе излезам од дома, затоа што власта е неспособна да се справи со обичен...
Ви Препорачуваме Колумни

Филипче, и треба да си разочаран, а што да каже народот?

Ана Анастасовска
Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска потврди дека е регистриран четврт случај на коронавирус во Македонија. Станува збор за, замислете, лекарка, директорка на Клиниката за...
Ви Препорачуваме Колумни

Образованието е сила, ама нашево нѝ ги уништува децата

Ана Анастасовска
Македонија е рангирана на 67 место од минатогодишното меѓународно тестирање ПИСА на средношколци на возраст од 15 години. Ова според мене, денеска е веста на...
Ви Препорачуваме Колумни

Мицко, дај уозбили се жити сè!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера во Загреб се сретна со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. Мицкоски, со тазе средена брада, го убедуваше Борисов дека...
Колумни

Черешна се од корен корнеше, Шилегов од фалби не се делеше

Ана Анастасовска
Јапонските цреши се вратија на „Максим Горки“, а во нивната убавина скопјани и понатаму ќе уживаат. Откако минатата недела, со право, се крена прашина во...
Ви Препорачуваме Колумни

Вистината за „нападнатите новинари“

Ана Анастасовска
„Нарачани напади, вечерва нападнати тројца новинари, критичари на власта“, „Македонија станува опасна за живеење, ноќеска во Скопје нападнати тројца новинари“. Со вакви наслови утринава го...
Колумни

Сите за датум за ЕУ, Мицкоски за датум за избори

Ана Анастасовска
Избори, па избори. Се фатил Мицкоски за изборите како слеп за стап. Ние сме за чист датум со ЕУ, ако не, бараме избори. Демек сакаме...
Ви Препорачуваме Колумни

Баталете датум, објаснете што е мрзлива сопруга!

Цел ден се мислев што да коментирам, читам сите се фатија за блокадата од ЕУ, за недобивањето датум за преговори, аналитичари, политичари, Макрон, Меркел, притисоци,...
Колумни

СРАМОТА! Наставниците од прв ден ги научија првачињата на поделби

Ана Анастасовска
Во каква држава живееме, се покажа уште на стартот на новата учебна година. Поделеност на сите страни. Едни штрајкуваат, седат во наставничките канцеларии и не...