Tag : АЕК

Кошарка Спорт

Македонија без учесници во ФИБА Лигата на шампионите

Слободен печат
Вкупно 44. клуба од Европа ќе се борат за трофејот во најквалитетното натпреварување во организација на Светската кошаркарска федерација. Раководството на ФИБА Лигата на Шампионите...
Вести Македонија

За прекршувањето на ЗЕК постапува АЕК, можат да реагираат и граѓаните

Слободен печат
За прекршените одредби од Законот за електронски комуникации со прекинот на емитувањето на ТВ прогамите од страна на операторите постапува Агенцијата за електронски комуникации како...
Вести Економија

АЕК: Зголемените мрежни капацитети треба да ги намалат цените на услугите на операторите

Слободен печат
За најмалку два пати ќе се зголемат капацитетите за транспорт на сообраќајот на операторите на пазарот на електронски комуникации, што беа намалени поради оптовареност на...
Вести Македонија Слајдер

АЕК ги утврдува условите за одобренија за 5Г, тендер на крајот на годината

Слободен печат
Домашни оператори, заинтересирани странски компании и граѓани до 20 месецов, кога истече рокот, доставиле мислења и забелешки до Aгенцијата за електронски комуникации во врска со...
Вести Македонија

АЕК: Граѓаните и фирмите да користат алтернативни начини на комуникација со агенцијата

Слободен печат
Агенцијата за електронски комуникации ги охрабрува граѓаните и соработниците да користат алтернативни начини за комуникација со оваа институција. Нејзините вработени по препораките од Владата за...
Вести Македонија Слајдер

АЕК: Странските броеви ќе бидат блокирани, граѓаните да не одговараат на повиците

Слободен печат
Телекомуникациските оператори ќе ги блокираат броевите од кои што кон домашни корисници од претпладнето има голем број неидентификувани повици од странство и во текот на...
Вести Македонија

АЕК: Граѓаните не треба да се грижат за штетноста од зрачењето на новите технологии

Слободен печат
Нема простор за загриженост за штетност од зрачењето на новите технологии во електронските комуникации, како и идната примена на 5Г технологијата, порача денеска директорот на...
Ракомет Спорт

Европскиот шампион Вардар го преслуша и грчкиот АЕК

Слободен печат
На тој начин Вардар ја продолжува победничката серија во летните подготовки пред настапот во новата сезона. Денеска „црвено-црните“ го совладаа освојувачот на струшкиот турнир, грчкиот...
Ракомет Спорт

СТРУГА 2019: Еурофарм Работник, Констанца, АЕК…!

Слободен печат
Покрај „Женска плажа“ на Охридското езеро и оваа година љубителите на ракометот можат да следат квалитетни натпревари во периодот од 14-17 август во еден од...
Економија

Роамингот во регионот од јули ќе поевтини за 50 отсто

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) до грчките колеги достави предлог и динамика за најавеното намалување на цените во роаминг  што, според меморандумот што го потпишаа...