Судовите во земјава не ги исполнуваат условите за транспарентност

Три години по ред судовите во Македонија покажуваат слаби резултати во областа на отвореноста на институциите, односно тие се затворени, исто како и судовите на државите од регионот, покажува истражувањето на проектот „ACTION SEE“ коешто го измерило нивото на отвореност на институциите за 2018 година, пренесе „meta.mk“.

„Нивото на отвореност на судовите во Северна Македонија за 2018 година е само 43 отсто. Иако се очекуваше дека електронскиот судски портал на РСМ во 2017 година ќе допринесе во зголемувањето на транспарентноста на судовите, истражувањето покажува големи разлики помеѓу судовите“, се вели во оценката на истражувачите на „ACTION SEE“.

Во однос на начелата на транспарентност, достапност, интегритет и ефикасност, според кои било спроведено истражувањето, исполнувањето на индикаторите за интегритет на судовите е на пониско ниво, односно судовите исполнуваат само 35 отсто од индикаторите, затоа што во нивните веб – страници не ги објавуваат етичките кодекси. Само три судови од примерокот за истражување целосно одговориле позитивно на прашањето дали спровеле обуки за стандарди за спречување на корупцијата и судир на интереси.

Прочитајте и...  Германската Влада со девет милијарди евра ја спасува Луфтханза

Судовите сé уште не ги објавуваат платите на судиите и информациите за вработените во судовите.

Истражувањето покажа голем недостаток на ажурирање кај одреден дел од судовите во текот на објавување на пресудите.

„Судовите не објавуваат упатства во однос на начинот како медиумите и јавноста можат да комуницираат со судските власти. Пристапот до информациите кои се на веб – страниците на судовите е оценет со само 26 отсто, бидејќи судовите објавуваат посебни линкови и контакт со одговорните за остварување на правото за слободен пристап до информациите, но не ги објавуваат информациите за тоа што одговориле“, се вели во истражувањето.

Според нив, македонските судови исполнуваат само 41 отсто од стандардите за ефикасност и истите треба да се подобрат пред сé во поглед на навремено објавување на извештаите за работата на судовите на веб – страниците. Исто така, иако во Македонија постои автоматски систем за распределба на предметите, сепак имплементирањето на истиот треба постојано да се контролира за да се отстранат злоупотребите на системот, коишто беа констатирани во посебниот извештај во 2017 година.

Прочитајте и...  Андоновиќ: По трговијата и пандемијата, Хонгконг следна причина за студена војна меѓу САД и Кина

„ACTION SEE“, трета година по ред препорачува итно да се дејствува во насока на подобрување на отвореноста на судските институции, а по достигнување на основното ниво на отвореност, според нив, потребно е да се зголемат барањата за усогласување со стандардите за отвореност. Судовите во Македонија, слични резултати имале и во текот на 2016 и 2017 година.

Инаку, реформите во судството, се главниот услов на Европската Унија за започнување на преговорите со нашата земја. Судството во земјава било и продолжува да остане на нишан на критиките како од внатрешниот така и од меѓународните чинители за не – спроведување на реформите, односно местење на предмети, пристрасност, политички влијанија, двојни аршини, неефикасност и нетранспарентност. Граѓаните се разочарани како резултат на тоа што сите функционери на поранешната власт кои беа осомничени за тешки кривични криминални дела, се слободни.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Прочитај повеќе

Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Слободен печат

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат

Нови 16 заболени од коронавирус, три лица починаа, 14 се излечени

Слободен печат

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен човечки фактор?

Слободен печат

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Вработените во Еурокомпозит протестираат и прашуваат зошто ги нема во владините мерки за помош

Слободен печат

Хрватска разгледува државно финансирање за скратеното работно време

Слободен печат

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Спасовски: Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари за економска поддршка

Слободен печат