12.8 C
Скопје

Tag : транспарентност

Вести Свет

САД ја повикаа Кина на соработка и транспарентност околу потеклото на коронавирусот

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ја повика Кина да „соработува” и да биде „транспарентна” за потеклото на Ковид-19, додека Вашингтон се обидува да утврди...
Вести Македонија

Садики и Сејдиу велат дека општините Студеничани и Желино се отчетни и транспарентни

Дестан Јонузи
Азем Садики, градоначалник на скопската Општина Студеничани, вели дека администрацијата на оваа општина е максимално посветена со сите свои капацитети да биде во служба на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Огласите за вработување сомнителни, се бараат матичари со диплома од одбрана или од правен?

Лука Андреев
За советник во подрачните одделенија за матично работење во Прилеп и Битола се барало лице со завршени правни науки или пак одбрана. Ова е само...
Вести Македонија

Влада: Иницирана поголема транспарентност и отчетност на државните органи и ЈП во државна сопственост

Слободен печат
Владата прави конкретни чекори кон поголема транспарентност и отчетност на органите на управување на централно и на локално ниво, за граѓаните да бидат што е...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Зголемена транспарентност – општините мора онлајн да ги објават сите обврзувачки информации и документи

Слободен печат
Зголемувањето на нивото на транспарентноста има позитивно влијание кон демократизацијата на државата и им овозможува на граѓаните да имаат контрола над институциите. Дополнително, транспарентноста позитивно...
Вести Македонија Слајдер

Забрчанец: Со транспаретност во борба против лажните вести

Слободен печат
Националниот координатор за стратегиски комуникации, Марјан Забрчанец вели дека власта со поголема транспаретност ќе се бори против лажните вести и дека сака да ги искористи...
Вести Македонија

ЦЕА, Транспаренси и Центарот за даночна политика бараат претседателот да не го потпише законот за ГА-МА

Слободен печат
Собранието на Република Северна Македонија усвои Закон за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба....
Вести Економија

Истражување: Транспарентноста на државните претпријатијата во 2020 година зголемена, но сѐ уште на ниско ниво

Слободен печат
Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) денеска го објави истражувањето „Транспарентност и отчетност на претпријатијата во државна сопственост за 2020 година”. Во истражувањето се посочува дека...
Вести Македонија

Мониторинг на Здружението ЕСЕ за периодот 2016-2019: Намалена транспарентноста на тендерите во јавното здравство

Слободен печат
Нивото на транспарентност во објавувањето на информации за спроведените постапки за јавни набавки во здравствени институции бележи тренд на намалување. Ова го покажува мониторингот на...
Вести Економија

Граѓаните ќе имаат увид врз потрошените средства за справување со Ковид – 19

Слободен печат
Од сега граѓаните преку новата алатка достапна на веб страница за финансиска транспарентност на Владата ќе може да извршат увид во потрошените средства како и...