СТРАШНО НЕВРЕМЕ ВО ДАЛМАЦИЈА: Јачината на ветерот до 148 километри на час, уништени автомобили и куќи (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Силно невреме проследено со дожд и ветар со јачина од 148 километри на час синоќа ги погоди сплитското подрачје и Далмација, информираат хрватските медиуми.

Од силината на ветерот неколку дрвја биле откорнати, а од големите бранови предизвикани во Јадранското Море, неколку пловила се насукале, изјавиле за агенцијата „Хина“ од поморскиот метеоролошки центар во Сплит.

Националниот центар за спасување на море примил околу 130 пријави за заглавени бродови, а дојавите во најголем број биле од лица кои се наоѓале на тие пловни објекти или од очевидци, но нема информации за повредени или жртви.

Во Сплит и Солин ветрот корнел дрвја кои паѓале на патиштата или врз автомобили при што била предизвикана штета. Некои објекти и куќи останале без покрив, а најмногу повици до Центарот за спасување доаѓале од Сплит, Солин, Каштел.

Видео на денот