-8 C
Скопје

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Во понеделник наутро ќе стапи на сила хуманитарно примирје во конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах, се наведува во заедничко соопштение на американскиот Стејт департмент и владите на двете соседни земји објавено во Вашингтон, јавува Ројтерс.

Агенцијата додава дека во одвоено соопштение на ОБСЕ, посредник во мировните преговори околу Нагорно Карабах, областа во Азербејџан со мнозинство ерменски жители, а кои ја предводат Франција, Русија и САД, соопштила дека министрите за надворешни работи на тие земји, ќе се состанат повторно на 29 октомври.

Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека конфликтот меѓу ерменските и азербејџански сили во Нагорно Карабах може „лесно да се реши“ и додаде дека САД „ќе направат нешто за тоа“.

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар